Minister životného prostredia László Miklós včera kritizoval ministra Ruska - prekážala mu najmä analýza Ruskovho ministerstva, podľa ktorej treba obmedziť ochranu prírody, aby sa rozvíjal cestovný ruch. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
ní a v hlavičke dokumentu sa ako autori uvádzajú spolu s ministerstvom hospodárstva.
Z novej analýzy vyplýva, že pre Slovensko by bolo ekonomicky najvýhodnejšie, keby posunulo odstávku jadrovej elektrárne V-1 v Jaslovských Bohuniciach a dobudovalo nedokončené atómové bloky v Mochovciach. Podľa čerstvej štúdie by krajina musela dovážať približne tretinu spotrebovanej energie, ak by sa Bohunice odstavili a Mochovce nedostavali. V obchodnej bilancii by to vraj spôsobilo mínus 70 miliárd.
Na rozdiel od predchádzajúcej vládnej analýzy, podľa ktorej by dostavba Mochoviec spôsobila 200-miliardovú stratu, vychádza nová štúdia z priaznivejšieho odhadu výrobných nákladov a tvrdí, že dobudovanie bude výhodnejšie než ďalšia výroba len v prvom a druhom bloku elektrárne.
Minister hospodárstva Pavol Rusko sa stotožnil s výsledkami analýzy a včera to novinárom zopakoval. "Dostavať Mochovce je výhodné, čo dokazuje, že o to majú záujem minimálne dvaja investori. Nepredpokladám, že si to vypočítali zle," povedal Rusko. Opäť tvrdil, že pre Slovensko je najdôležitejšia sebestačnosť vo výrobe elektriny. "Neriešime problém ekonomickej výhodnosti, ale problém kapacity," povedal. Analýza totiž predpokladá nedostatok elektriny v Európe po roku 2010. Podľa Ruska by hrozilo, že Slovensko nebude mať elektrinu odkiaľ doviezť alebo za to bude musieť draho platiť.
Na zmenu rozhodnutia o Mochovciach by však musel presvedčiť aj zvyšok vlády. Potom, ako v piatok predseda SMK Béla Bugár skritizoval stiahnutie oficiálnej energetickej politiky vlády zo stránky ministerstva hospodárstva, včera sa ku kritikom pridal minister životného prostredia László Miklós. "Mňa zaujíma najmä otázka - čo s odpadom," povedal. Zdôraznil, že pre neho stále platí uznesenie vlády o nedostavaní Mochoviec.
(jj, tc, čtk, tasr)
Miklósa nahnevala analýza cestovného ruchu
BRATISLAVA - Rozhorčene včera zareagoval minister životného prostredia László Miklós na analýzu ministerstva hospodárstva o vplyve ochrany životného prostredia na cestovný ruch. "Odkedy som ministrom, také príkrosti som nezažil, že by môj zákon chcelo novelizovať ministerstvo hospodárstva."
Analýza hovorí o neprimeranej ochrane prírody na niektorých územiach, ktorá bráni podnikateľskej aktivite. Dotýka sa najmä horskej turistiky a navrhuje znížiť stupne ochrany a veľkosť chránených území.
Podľa Miklósa materiál neobstojí ani z hľadiska odborného, ani politicko-morálneho. "Je to mimoriadne tendenčné a neodborné, pripravujeme pre ministerstvo hospodárstva odpoveď, v ktorej vysvetlíme vetu za vetou," tvrdí šéf životného prostredia.
Miklós pripustil, že v niektorých prípadoch sa môže stať, že sa obmedzí nejaký podnikateľský plán, celoplošne to však rozvoju nebráni. "Napríklad to, že vo Vysokých Tatrách sú nedostatočné služby, drahé hotely a málo turistov určite nie je vina ochrany prírody," povedal Miklós. (sita)