Ak sa dnes minister Rusko nedohodne s majiteľmi pozemkov pri Žiline na výkupe pôdy pre Kia, je pripravený vyvlastňovať vo verejnom záujme. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Slovensko pravdepodobne nestihne odovzdať načas pozemok pre kórejskú automobilku Kia. Dôvodom meškania sú problémy s výkupom pôdy, na ktorej má stáť nová fabrika. Ak sa dnes minister hospodárstva a starostovia obcí, na pozemkoch ktorých má stáť automobilka, nedohodnú, pôdu začne štát vyvlastňovať. To však predĺži celý proces o päť až šesť mesiacov.
"Už teraz sme v sklze a neplníme to, na čo sa voči Kia zaviazali," povedal včera minister hospodárstva Pavol Rusko. Vláda zaručila odovzdať terén pripravený na stavbu do konca augusta. Dovtedy má slovenská strana zabezpečiť výkup pôdy a hrubé terénne úpravy. Minister povedal, že tento termín Slovensko dodržať nestihne. "Hoci v zmluve nie sú uvedené žiadne pokuty, Kia môže o odškodnenie požiadať, s čím treba počítať. Išlo by totiž jednoznačne o porušenie dohody," upozornil Rusko.
Z celkovej plochy 250 hektárov je doteraz vykúpená pätina. Majitelia zvyšnej pôdy nechcú pristúpiť na cenu, za ktorú sa majú pozemky odkupovať. Zástupcovia vlastníkov pôdy žiadajú 350 až 700 korún za štvorcový meter, štát im je ochotný ponúknuť najviac 120 korún. "Táto cena je výsledkom nezávislých znaleckých posudkov podľa metodiky Ústavu súdneho inžinierstva," odôvodnil minister hospodárstva.
Ak zástupcovia vlastníkov dnes v cene neustúpia, minister navrhne vyvlastňovanie. "Govinvest začne vykupovať vyvlastňovaním, keďže mu to umožňuje vládne nariadenie," vyhlásil Rusko. "V tomto prípade sa však proces môže predĺžiť aj o šesť mesiacov," prízvukoval.
Zákon vyvlastnenie dovoľuje. "Ani ochrana vlastníctva nie je absolútna a ústava hovorí, že vlastnícke právo možno obmedziť vo verejnom záujme. Podmienkou je, že náhrada musí byť primeraná," vysvetľuje právnik Tomáš Kamenec z advokátskej kancelárie Dedák&Partners. Práve to môže byť podľa neho sporné, pretože, čo je primeraná odmena, zákon neurčuje. "Vyvlastniť možno aj pre stavby, ktoré sú významnou investíciou. Je však potrebné preukázať verejný záujem. V takomto prípade možno vyvlastniť aj pre súkromnú firmu, čo nie je ani v zahraničí neobvyklé," pokračoval Kamenec.
Vyvlastňovanie nie je podľa právnika jednoduché. "Aby sa mohlo začať s konaním, treba splniť množstvo formálnych náležitostí. Proti rozhodnutiu úradu sa môže každý vlastník odvolať. Potom vec preskúmava súd," uzavrel.
Ako stanovuje zákon cenu pri vyvlastnení
Ak chce štát vyvlastniť nehnuteľnosť, musí ju vykúpiť za trhovú cenu určenú znaleckým posudkom. Za trhovú cenu na účely vyvlastňovania sa považuje cena rovnakej alebo porovnateľnej nehnuteľnosti v tom istom čase, mieste a v porovnateľnej kvalite. Trhovú cenu majú určovať znalci, konkrétnu metodiku zákon nespomína.
Kedy možno podľa zákona vyvlastňovať
Vyvlastniť možno len vo verejnom záujme pre:
verejnoprospešné stavby, výstavbu a správu diaľnic, ciest a miestnych komunikácií a dráh, výstavbu elektrární alebo rozvod elektriny, výstavbu potrubí, výstavbu vojenských objektov, vodohospodárskych diel, účely dobývania ložísk nerastov, uskutočnenie stavieb, ktoré sú významnou investíciou. Verejný záujem sa musí preukázať vo vyvlastňovacom konaní.
Vyvlastniť možno len vtedy, ak cieľ vyvlastnenia nemožno dosiahnuť dohodou alebo iným spôsobom.
Postup vyvlastňovania
schválený územný plán, územné konanie, výsledkom ktorého je územné rozhodnutie - musí byť v súlade s územným plánom, návrh na vyvlastňovacie konanie, rozhodnutie o vyvlastnení vydá príslušný stavebný úrad a doručí ho vlastníkovi, vlastník má 15 dní na odvolanie. V prípade, že sa odvolá, vec preskúmava súd. V prípade, že vlastník súhlasí, môže sa pristúpiť k vyvlastneniu.