Zákon hovorí, že SIS musí poskytovať informácie podľa vlastného uváženia prezidentovi, parlamentu a vláde. Najviac informácií dostáva premiér, lebo SIS mu posiela správy pre vládu. Nie všetky sa však dostanú aj k ostatným ministrom.
Zákon presne nehovorí, čo to znamená, keď informáciu má dostať "vláda". Hovorca SIS Vladimír Šimko si nevie predstaviť, že by informácie "dávali vláde ako celku" a je vecou premiéra, ako s nimi naloží. Právnik Ladislav Orosz hovorí, že zámerom zákona o SIS je to, aby jej informácie mali všetci členovia vlády, lebo je to kolektívny orgán. "Vláda nie je predseda vlády a ten si nemôže informácie nechávať sám pre seba," povedal Orosz. Podobne sa vyjadril aj bývalý vicepremiér Ľubomír Fogaš pre Pravdu.
Právnik Ernest Valko považuje výklad zákon o SIS za problematický a mal by sa zmeniť.
Bývalý minister vnútra aj obrany Ivan Šimko povedal, že od SIS dostával niektoré správy, iné nie. Nevie, podľa akého kľúča. "Niekto niekde usúdil, že toto by mal dostať aj minister vnútra," povedal Ivan Šimko. Ako minister obrany dostával napríklad od vojenskej spravodajskej služby všetky správy.
Problém zasielania správ SIS sa ukázal aj pri kauze "skupinka". Dzurinda získal informácie o skupinke od SIS bez toho, aby o ne písomne požiadal. V takom prípade ich mala podľa zákona dostať vláda, prezident i parlament. To sa však nestalo.
Kauza priniesla pád ministra obrany Ivana Šimka a šéfa Národného bezpečnostného úradu Jána Mojžiša.
Minister vnútra Vladimír Palko sa k problému správ SIS vyjadril krátko: "Problém skupinky a všetkého, čo s tým súvisí, považujem za suchú ratolesť slovenskej politiky."
Autor: ROMAN KRPELANIGOR STUPŇAN