
Vojaci Severnej aliancie pozerajú na miesto výbuchu bômb, ktoré zhodili americké bombardéry na talibanské pozície neďaleko dedinky Chanabad v provincii Kunduz na severe Afganistanu. Podľa informácií Severnej aliancie sa v oblasti Kunduz zdržovalo takmer 30 000 vojakov Talibanu. FOTO - TASR/EPA
KÁBUL - V pozadí vytvárania novej vlády „národného zmierenia“ v Kábule sobotňajším dňom americké lietadlá pokračovali v bombardovaní pozícií radikálneho hnutia Taliban na území Afganistanu.
Ako v sobotu oznámil jeden z veliteľov opozičného Severného spojenectva Mahidulláh, bojovníci Talibanu, obkľúčení v Kunduze na severe krajiny opozičnými jednotkami, ponúkli kapituláciu. Talibanské pozície v Kunduze bolo v sobotu vystavené ťažkému bombardovaniu americkými strojmi B-52, do operácií boli nasadené aj stíhačky F-16.
Podľa Mahibulláha predložil ponuku na kapituláciu Hadží Umar, brat vodcu Talibanu Muhammada Umara. Určil si však podmienku, že Severné spojenectvo musí zaručiť bezpečnosť cudzincov bojujúcich po boku Talibanu a že na kapitulácii musia dozerať pozorovatelia OSN. Podľa AP je v Kunduze asi 3000 cudzincov vrátane Arabov, ktorí sú podozrievaní z príslušnosti k teroristickej organizácii al-Káida.
Americké letectvo v sobotu pokračovalo v náletoch na juhoafganský Kandahár, baštu radikálneho hnutia Taliban. Podľa Afganskej islamskej agentúry (AIP) si útoky vyžiadali od soboty do nedele dopoludnia 46 obetí.
Včera sa tiež objavili informácie o pohybe amerických jednotiek v oblasti hlavného stanu uzbeckého generála Abdula Rašída Dostuma, ktorý na čele opozičných protitalibanských síl obsadil mesto Mazáre Šaríf na severe Afganistanu. Svedkovia videli viacero amerických vojakov v špeciálnych púštnych uniformách pri pevnosti Kalaj Jongi v blízkosti mesta Mazáre Šaríf neďaleko hraníc s bývalou sovietskou republikou Uzbekistan.
Rokovania o prechodnej vláde
Na okraji pretrvávajúcich bojových operácií pokračujú rokovania okolo pripravovanej konferencie afganských skupín a frakcií, ktorých cieľom má byť vytvorenie novej prechodnej vlády po predpokladanom páde talibanského režimu. Severné spojenectvo včera vyjadrilo súhlas s účasťou niekedy v budúcom týždni a tiež mu ako miesto konferencie vyhovuje niektorá z európskych krajín.
Minister zahraničia Severného spojenectva Abdulláh Abdulláh po stretnutí s americkým veľvyslancom pre Severnú alianciu Jamesom Dobbinsom v uzbeckej metropole Taškente vyhlásil, že jeho hnutie je pripravené rokovať mimo afganského územia, čo je podmienkou OSN. Afganský prezident Burhannudín Rabbání, ktorý je medzinárodným spoločenstvom stále uznávaný ako prezident, v sobotu nečakane prišiel do metropoly Kábulu. Zdôraznil, že je stále legitímnou hlavou štátu a že ministerstvá v Kábule obsadia tí istí ľudia, ktorí v roku 1996 vyhnal Taliban pri dobývaní metropoly. Sľúbil, že sa bude usilovať o to, aby bola vytvorená nová vláda s čo najširšou základňou.
Vysiela televízia
Po päťročnej prestávke vynútenej radikálnym hnutím Taliban potierajúcim v krajine civilizačné technické vymoženosti - okrem vojenských - včera začala vysielať miestna televízia. Prvé, trojhodinové vysielanie, sa dostalo na obrazovky o 18.00 h miestneho času. (čtk, peb, reuters)