Francúzi si užívajú oslavy vylodenia spojencov. Na hlavné oslavy však mnohí nepôjdu. Nechcú, aby to vyzeralo, že podporujú Busha. FOTO - REUTERS
Francúzski odporcovia americkej politiky pripravili na víkend niekoľko manifestácií. Strana Zelených, pacifisti, anarchisti, antiglobalisti si nechcú nechať ujsť príležitosť vyjadriť svoj nesúhlas s americkou politikou v Iraku. Problém je v tom, že Bush prišiel predovšetkým ako prezident krajiny, ktorá oslobodila Francúzsko a veľkú časť Európy.
Predovšetkým pravicoví politici, ktorí tiež s Bushovou politikou v Iraku nesúhlasia, považujú plánované akcie za nemiestne. Dotknutí sú aj veteráni, ktorí pri brehoch Normandie bojovali.
Ľavica je presvedčená, že zmysel návštevy prezidenta Busha treba prísne rozlíšiť, spomienky na vylodenie nesmú dať Bushovi pocit, že Európa mu v Normandii odpustí vojnu v Iraku. Denník Libération napísal, že otázka znie, "ako povedať nie Bushovi a zároveň vďaka Amerike".
Najsilnejšia ľavicová strana, PS-socialisti ústami svojho generálneho tajomníka Francoisa Hollanda účasť na protibushovských manifestáciách odmietla. Podľa socialistov si tento víkend pripomíname amerických osloboditeľov: fakt, že na čele USA stojí Bush, ktorého nemáme v láske, nemôže nijako znížiť alebo zatieniť historickú obetu amerických vojakov za slobodu Francúzska.
Analytici však upozorňujú, že na osloboditeľov stále viac Francúzov zabúda. Pred očami majú skôr okupantov z Iraku. "Veľa ľudí v Normandii má stále proamerickejší postoj ako zvyšok Francúzska. Ak však hovoríte so školákmi, im sa pri zmienke o Američanoch vyjaví skôr záber z väzenia Abú Ghrajb ako vylodenie v Normandii, a to je smutné," povedal expert na americko-francúzske vzťahy Inštitútu politických štúdií v Paríži Justin Vaisse.
Výročie vylodenia spojencov je dôkazom, že svet sa za 60 rokov zmenil. Veteráni sú pohoršení. Polemiku vo Francúzsku totiž nespôsobila premiérova prítomnosť nemeckého kancelára na oslavách, ale návšteva amerického prezidenta, ktorý napriek všetkému reprezentuje víťaznú veľmoc v boji proti totalitným režimom minulého storočia.
Chceli si zopakovať zoskok.
Bezpečnosť to nedovolila Osem amerických osemdesiatnikov si chcelo zopakovať zoskok na pláže Normandie. Po 60 rokoch chceli bývalí parašutisti ešte raz oslobodiť Francúzsko. Nemôžu.
Proti bol Pentagon, nepozdával sa im ich vek a hlavne francúzski organizátori. Zajtra, v deň osláv vylodenia spojencov, budú v celej krajine najprísnejšie bezpečnostné opatrenia. Nad pobrežím Normandie bude uzavretý aj vzdušný priestor. Skákať nebudú veteráni ani ich mladší kolegovia.
Americkí veteráni sú sklamaní. Pred desiatimi rokmi im to ešte dovolili. Pri 50. výročí vylodenia sa stali malými hrdinami. Teraz by im stačilo aj keby sa na zoskok pozreli zo zeme. Zoskok by mohol byť efektný a nemuseli sme skákať my, ale mladšia generácia. "Je to škoda a od Francúzov to nie je pekné," povedala ich sponzorka Američanka s francúzskymi koreňmi Bettina Expertonnová. Počasie na zoskok má byť ideálne: 20 stupňov, príjemný slnečný deň.
Francúzsko sa pripravuje na príchod dvadsiatky hláv štátov. Zajtra sa zídu na hlavných oslavách vylodenia spojencov na brehoch Normandie.
Na oslavy je pripravených 19-tisíc vojakov, včera si skúšali protichemické obleky, vláda v Paríži vyhlásila najvyšší - purpurový stupeň pohotovosti.
Ľuďom v mestách na pobreží masívne bezpečnostné opatrenia až tak neprekážajú. Tešia sa asi na milión návštevníkov a turistov, ktorí na oslavy prídu a posedia si v ich kaviarničkách "Sloboda" či " 6. jún". Dúfajú tiež, že navštívia obchody s vojenskými tričkami, hračkárskymi modelmi zbraní, ale aj bunkre či opustené vojenské autá roztrúsené po pobreží.
Práve k pozostatkom bitky smerujú veteráni. Do Normandie ich prichádzajú tisícky. V radniciach normandských miest rozprávajú svoje príbehy. "Sú to príbehy, ktoré si ľudia nechávali pre seba 60 rokov a teraz ich rozprávajú tak, ako keby sa stali nedávno," povedal agentúre AFP historik Francois Passera. (mik, čtk, reuters)
Autor: MICHAL HAVRAN ml., Štrasburg pre SME