Po schôdzke v Bejrúte, na ktorej sa ministri krajín OPEC dohodli na zvýšení ťažby o dva milióny ton, odišla časť z nich navštíviť Sýriu. Vľavo je saudský minister Ali Naimi, v strede alžírsky Chakib Kheilil a vpravo iránsky Bijan Namdar Zangeneh. FOTO - REUTERS
LONDÝN - Ceny ropy včera nadviazali na štvrtkový večerný pokles, ktorý vyvolalo zasadanie ropného kartelu OPEC a najmä štatistika rastu zásob ropy v USA. Cena americkej ľahkej ropy na začiatku obchodovania v Londýne klesla takmer o pol dolára pod 39 dolárov za barel. Cena najbližšieho termínového kontraktu na americkú ropu WTI klesla o 48 centov na 38,80 dolára.
Trh vo štvrtok registroval rozhodnutie kartelu OPEC zvýšiť limit produkcie o dva milióny barelov denne. Ceny sa však nepohli, pretože tento krok nijako neovplyvní skutočnú ťažbu. Poklesom takmer o dva doláre však trh reagoval na správu o nečakanom prudkom raste ropných zásob v USA na najvyššiu úroveň od augusta 2002. Investori sa naďalej obávajú bezpečnostnej situácie na Blízkom východe s dosahmi na zásobovanie sveta pohonnými látkami. Po sobotňajšom útoku islamských extrémistov v saudskoarabskom meste Chubár sa cena WTI tento týždeň zvýšila až na 42,45 dolára. Včera sa ropnému trhu pripomenulo nebezpečie pre politickú stabilitu najväčšieho ropného vývozcu sveta. Vodca teroristickej siete al-Káida v Saudskej Arábii Abdal Azíz Mukrín vo vyhlásení na internete uviedol, že útok v Chubáre bol "novým víťazstvom mudžahedínov a uvrhol saudskú vládu do hlbokej krízy."
(čtk, tasr)
Predajcovia pomaly znižujú ceny benzínu
Európskych motoristov už stihli potešiť klesajúce ceny benzínu a nafty, ktoré predtým stúpali na svoje rekordné hodnoty. Najrýchlejšie reagovali holandskí maloobchodníci, ktorí znížili cenu za liter benzínu oproti minulému týždňu zhruba o jeden cent na vyše 1,25 eura. Podobnú reakciu zo strany Talianska očakávajú pozorovatelia cez víkend. Najpomalšia pravdepodobne bude reakcia Veľkej Británie. Práve preto už britská diaľková doprava plánuje protestné akcie, ktoré by sa mali začať v sobotu.
Vodiči nesúhlasia s plánom britskej vlády zvýšiť spotrebnú daň na pohonné palivá, keďže ich hospodárske výsledky už aj tak postihli straty. Britské ceny palív sa od septembra 2000 stali citlivou politickou záležitosťou, keď krajina znášala niekoľkodňové blokády v okolí rafinérií.
Ceny ropy v dolároch za barel
4. 6. 3. 6. (záver)
Londýn - IPE, Brent - júl 35,92 36, 40
New York - NYMEX, WTI - júl 38,80 39, 28