Jej zásah nemal formu intervencie, čím by stlačila cenu meny jej masívnym predávaním, ani neznížila kľúčové úrokové sadzby, ktorými v posledných mesiacoch zmenšovala atraktívnosť korún pre investorov.
Vo štvrtok prebehla na peňažnom trhu aukcia pokladničných poukážok NBS, pričom centrálna banka neprijala od komerčných bánk ani korunu. Naproti tomu včera pritiekli do sektora iné splatné pokladničné poukážky NBS za 30 miliárd korún. Stav na účtoch bánk (povinné minimálne rezervy) tak presiahol predpísaný stav o vyše tretinu.
Trh sa po kroku NBS doslova topí v peniazoch, ktoré tak v očiach investorov stratili na hodnote. "Národná banka spôsobila na trhu prebytok likvidity a úrokové sadzby následne klesli. Ochabol tak záujem zahraničných investorov o koruny," opísal včerajší obchodný deň díler Slovenskej sporiteľne Vladimír Gajdoš.
Kurz koruny sa dostal včera popoludní tesne pred záverom obchodovania na 39,970 SKK/EUR, pričom v priebehu týždňa útočil na úroveň 39,900 SKK/EUR. Boj Národnej banky Slovenska proti silnej korune trvá už niekoľko mesiacov. Slovenská mena je v očiach investorov atraktívna vďaka sľubným makroekonomickým vyhliadkam krajiny. NBS sa svojou politikou snaží zabrániť prudkému rozkolísaniu kurzu koruny, ktoré by mohlo mať zlý vplyv na zahraničný obchod.
Lacnejším eurám sa však nakoniec NBS nakoniec zrejme nevyhne. Makroekonomická štúdia banky ING predpovedá slovenskej korune v polovici budúceho roka úroveň okolo 38,800 SKK/EUR. Býčia nálada na korunovom trhu by mala podľa autorov štúdie pretrvávať najmä vďaka rastúcej atraktivite Slovenska v očiach investorov, ktorí prinášajú do krajiny zahraničný kapitál.
Paradoxne, v očiach investorov pri rozhodovaní, kam prinesú peniaze, silná koruna znevýhodňuje Slovensko. Ak bude kurz koruny oproti euru rásť rýchlejšie ako kurzy mien okolitých krajín V 4, stratíme jedno z najväčších lákadiel investícií - lacné pracovné náklady. Po prepočítaní hodinovej mzdy na eurá je už dnes lacnejšie Poľsko, keďže zloté nenaberajú na sile takým tempom ako koruny. Slovensko je však vďaka vysokým pracovným nákladom v Česku a Maďarsku stále 13 percent pod stredoeurópskym priemerom.