po 14 dňoch pripadlo do obdobia plného kvitnutia. V tomto roku totiž platí dvojnásobne, že straty spôsobené chorobami sú vyššie, ako prípadný postrek v čase kvetu!
Premenlivé počasie striedavo umožňuje, prípadne spomaľuje kladenie vajíčok obaľovača jablčného vrátane vývoja nakladených vajíčok. Prípravky účinkujúce proti vajíčkam, a to Dimilin 48 SC, Insegar 25 WP, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC, možno preto použiť od 5. do 7. júna aj v stredných polohách republiky ohraničených približne okresmi Senica, Trenčín, Topoľčany, Zvolen, Rožňava, Prešov a Humenné. V južnejších polohách sa postupne budú liahnuť prvé húsenice, takže ak neboli použité prípravky proti vajíčkam, možno aplikovať bežné prípravky proti húseniciam - organofosfátové Actellic 50 EC, Basudin 600 EW, Reldan 40 EC, Sumithion super, Ultracid 40 WP a Zolone EC, pyretroidné Alimetrin 10 EM, Cyper 10 EM a NC 10 EM, Cyprin 10 EC, Decis 2,5 EC, EW 50 a 25 FLOW, Karate 2,5 EC a 2,5 WG, Mavrik 2 F, Talstar 10 EC a Vaztak 10 EC a 10 SC, kombinovaný s organofosfátovou a pyretroidnou účinnou látkou Nurelle D a prípravky s účinnou látkou z iných skupín, ako sú menované, Calypso 480 EC, Integro a Trebon 10 F. Tento postrek odporúčame vykonať od 10. do 12. júna . Pri výbere je vhodné využiť nižšiu škodlivosť organofosfátových prípravkov voči dravým roztočom, ktoré udržujú v prirodzenej rovnováhe škodlivé roztočce. Pri použití pyretroidných prípravkov dochádza často k rýchlemu premnoženiu a veľkej škodlivosti roztočcov, ktoré sa potom pomerne ťažko ničia, čím dochádza k vyšším hospodárskym stratám. Naďalej treba venovať pozornosť ošetreniu proti múčnatke , v oblastiach s vyššími zrážkami aj proti chrastavitosti .
Lokálne pozorovať čiastočné premnoženie vošiek . V prírode sa nimi živia najmä všetky druhy lienok (dospelé chrobáky aj larvy), zlatoočky, dravé dvojkrídlovce, dravé voškomorky, drobčíky, snehuľčíky či pavúky . Ich vývoj potláča aj studené a daždivé počasie. Veľmi dôležité je preto podporovať rozvoj užitočných organizmov. Č asť pozemkov v okolí obrábanej pôdy treba nechať bez zásahu aj s burinami, krovinami, stromami a kopami kamenia, ktoré tvoria prirodzené stanovištia pre užitočné organizmy. Sú pre ne hlavným zdrojom obživy, úkrytu a miestom rozmnožovania . Samozrejmosťou musí byť, že ich neničíme používaním silne jedovatých prípravkov. Ak ani chladnejšie počasie a prirodzení nepriatelia neznížia populácie vošiek, možno použiť chemickú ochranu, s ktorou sa počíta až pri ich silných výskytoch, preventívne sa neošetruje!
Pripomíname, že je vhodné spojiť ochranu proti viacerým škodcom súčasne. Pri ochrane ovocných drevín proti obaľovačom je vhodné použiť prípravok účinný aj proti voškám alebo na skleníkovej zelenine proti moliciam a voškám. Dodržiavame aj hygienickú ochrannú lehotu pred zberom plodov, najmä pri skleníkovej zelenine a skorých druhoch i odrodách ovocia.
Ing. STANISLAV BAROK,
ÚKSÚP - OOR