Teplomilné druhy, ktoré neznášajú kolísanie teplôt pestujeme po celý rok v izbe. FOTO - ARCHÍV
Izbové prostredie neposkytuje v letnom období najvhodnejšie podmienky pre kvetiny, ktoré vyžadujú počas vegetácie dostatok svetla a čerstvého vzduchu. Začiatkom júna ich preto vynášame von. Na letnenie sú vhodné balkóny, lodžie, schodištia pri vchode do domu, odpočívadlo alebo záhradka. Miesto vyberáme podľa požiadaviek jednotlivých druhov na svetlo a dbáme, aby bolo chránené proti silnému vetru.
Letníme najmä subtropické polodrevnaté, drevnaté i tučnolisté druhy a kaktusy, napríklad palmičku nízku, izbovú juku, agave, aloe, figovník, citrusy, oleandre, vavrín, myrtu, rozmarín, aralku, aspidistru, rododendron stromčekovitý, kaméliu, klíviu, rôzne sukulenty, pichľavé kaktusy a niektoré druhy cibuľovín.
Kvetiny vynášame von za podmračného počasia, aby si zvykli na nové svetelné podmienky a nepopálili ich ostré slnečné lúče. Pri stálom slnečnom počasí ich musíme spočiatku tieniť. Kvetiny, ktoré vyžadujú počas celej vegetácie mierny tieň a vyššiu vzdušnú vlhkosť (rododendron, citrusy, klívia, aralka), necháme v tieni celé leto. Ostatné druhy, najmä palmy, figovník, oleander, sukulenty, kaktusy a cibuľoviny môžu byť po otužovaní na priamom slnku. Kaktusy a sukulenty treba počas dlhšie trvajúceho daždivého a chladného počasia chrániť. Teplomilné druhy kvetín, ktoré sú náročné na teplo i vlhko a neznášajú kolísanie teplôt, nedávame na leto von, ale ich pestujeme po celý rok v izbe.
Ošetrovaniu kvetín umiestnených cez leto vonku musíme venovať zvýšenú starostlivosť. Počas slnečných a horúcich dní ich dostatočne polievame. Raz za 10 až 14 dní rastliny prihnojujeme zriedeným roztokom hnojív. Aby korene nepresychali a vietor rastliny nevyvrátil, zapúšťame ich aj s nádobami do pôdy alebo ukladáme do debničiek a medzery medzi nimi vyplníme rašelinou.
Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ