
Lidka prináša prvú úrodu v polovici júna. FOTO - (AR)
Stálorodiace jahody (remontantné) sú u nás - pokiaľ ide o ich plošné zastúpenie - len okrajovou záležitosťou. Vhodné sú najmä na pestovanie v záhradkách, kde ešte aj v neskoršom lete a v jeseni môžeme zberať čerstvé plody. Z odrôd sú vhodné najmä tieto:
Lidka je veľkoplodá odroda. Prvú úrodu prináša v 2. až 3. júnovom týždni, druhú - väčšiu úrodu dáva od 3. až 4. augustového týždňa do 4. týždňa v septembri, ale aj dlhšie. Je úrodná, plody sú veľké, oranžové, slabo odnožuje.
Ostara je veľkoplodá odroda, dozrieva v 2. až 3. týždni júna a v 2. týždni augusta až v 1. týždni októbra. Vhodná je na rýchlenie.
Na pestovanie na väčších plochách sú stálorodiace jahody menej vhodné kvôli rozvláčnemu zberu, ťažkostiam s odbytom v lete, keď je už dostatok iného ovocia, ale aj pre veľký výskyt chorôb a škodcov.
Prof. Ing. IVAN HRIČOVSKÝ, DrSc.
Pýtate sa - odpovedáme Aký význam má hydropónia v praxi?
K. V., Trnava
Význam slova hydropónia pochádza od gréckych slov hydro - voda a Pomona - bohyňa záhrad. Iné pramene výraz hydropónia nahrádzajú slovom aqua cultura z latinského slova aqua - voda. Hydropónia predstavuje spôsob pestovania rastlín, ktorý je založený na výhradnom použití látok zo živných roztokov, teda solí rozpustených vo vode. Takto vyživované rastliny sú zároveň upevnené iným spôsobom ako pôdou. Na Slovensku sa hydropónia využíva pri pestovaní zeleniny (rajčiaky, uhorky, paprika a podone), kvetín (klince, gerbery, ruže a iné), ovocných a okrasných porastov, zemiakov a vodných druhov rastlín. Hydroponické pestovanie v skleníkoch sa najviac rozširuje v západnej Európe, predovšetkým v Holandsku, Belgicku, Dánsku a v Nemecku. V Holandsku je to viac ako 30 percent z celej zasklenej plochy (okolo 3000 hektárov). (eha)