Počas trvania môjho manželstva "zdedil" manžel po smrti jeho matky trojizbový byt - prešiel na neho podielový vklad v družstve po svokre. Stalo sa to v roku 1989 a odvtedy v tomto byte spolu bývame a anuitu bytu sme splácali spoločne. V roku 2003 bola anuita splatená a podľa môjho vedomia musel byt na základe toho prejsť do osobného vlastníctva. Viem, že manžel dostal od družstva nejaké doklady, ktoré sa týkajú bytu, ale odmieta so mnou o tom hovoriť a dokumenty mi ukázať.
Chcela by som vedieť, aký je môj a manželov vlastnícky vzťah k tomuto bytu a čo je povinnosťou družstva v súvislosti s písomnosťami, ktoré má postupovať vlastníkom. Podotýkam, že s manželom nie sme v rozvodovom konaní a máme spoločné vlastníctvo majetku nadobudnutého počas manželstva. Jana
Vo vašom prípade ide o prevod vlastníckeho práva k družstevnému bytu. Nárok na prevod vlastníctva družstevného bytu upravuje zákon č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov.
Podľa § 28 tohto zákona nárok na prevod vlastníctva družstevného bytu má nájomca družstevného bytu, ktorý je členom bytového družstva, ak nepožiadal o prevod vlastníctva podľa osobitného predpisu, ktorým bol § 22 a zákona č. 42/1992 Zb. o úprave majetkových vzťahov a vysporiadaní majetkových nárokov v družstvách.
Z citovaného ustanovenia zákona vyplýva, že nárok na prevod vlastníckeho práva k družstevného bytu sa viaže na súčasné splnenie dvoch základných podmienok - sú nimi nájomný pomer a členstvo v príslušnom bytovom družstve potenciálneho nadobúdateľa (popri podmienkach, ktoré si osobitne stanovujú jednotlivé bytové družstvá najmä vo vzťahu k vyrovnaniu nedoplatkov spojených s užívaním bytu a úhrad tzv. manipulačných poplatkov spojených s prípravou zmluvy o prevode).
S prihliadnutím na to, čo ste uviedli, poukazujeme aj na ustanovenie § 143 zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka, v ktorom je vymedzený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Podľa tohto ustanovenia je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov počas trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva, alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.
V prípade, že váš manžel nadobudol členský podiel v bytovom družstve na základe právoplatného rozhodnutia o dedičstve, ako člen bytového družstva a nájomca predmetného družstevného bytu je na základe uvedených skutočností jedinou oprávnenou osobou s nárokom na prevod družstevného bytu do vlastníctva. Príslušné bytové družstvo v takomto prípade komunikuje len s oprávnenou osobou a na základe toho pripraví a vyhotoví príslušné dokumenty, predovšetkým zmluvu o prevode vlastníctva bytu. Po uzavretí zmluvy o prevode vlastníctva bytu s prevádzajúcim bytovým družstvom a právoplatnom rozhodnutí príslušného katastrálneho úradu o povolení vkladu vlastníckeho práva teda nadobudne byt do svojho výlučného vlastníctva váš manžel.