Podľa Občianskeho súdneho poriadku (O.s.p.) sa aj v rozvodovom konaní môže dať účastník konania zastupovať zástupcom, ktorého si zvolí. Ide o tzv. zastúpenie účastníka na základe plnomocenstva. Podľa § 25 ods. 1 O. s. p. si ako zástupcu môže vždy zvoliť advokáta. Účastník konania udelí zástupcovi, ktorého si zvolí, písomne alebo ústne do zápisnice plnomocenstvo buď pre celé konanie, alebo len pre určité úkony. Záleží teda na vás, či právo dať sa zastúpiť využijete.
Problematiku rozvodu upravuje zákon č. 94/1963 Zb. z. - Zákon o rodine v jeho platnom znení. Rozvodové konanie sa tak ako iné občianske súdne konanie začína podaním návrhu /(§79 ods. 1 o.s.p.), ktorý musí okrem všeobecných náležitostí obsahovať aj podstatné náležitosti. Najlepšie je, ak pri jeho vypracovaní pomôže advokát. Súd potom nemusí odstraňovať nedostatky pri neúplnom podaní, čím sa naťahuje čas.
Pri rozhodovaní o rozvode musí súd prihliadať najmä na záujmy maloletých detí. V týchto prípadoch odporúčam nechať sa zastupovať advokátom, ktorý sa špecializuje na danú oblasť. Svoje vedomosti, skúsenosti a možnosti dané právnym poriadkom a právne argumenty bude pritom využívať v prospech svojho klienta. Advokát má právo odmietnuť poskytnutie právnej pomoci vo veci, v ktorej nemá dostatok skúseností.
Advokáta si možno vybrať možno buď na odporúčanie niekoho iného, kto už jeho služby využil, alebo podľa zoznamov. Kompletný zoznam advokátov vedie Slovenská advokátska komora a na požiadanie ho každému poskytne. Okrem toho si advokáta možno nájsť v telefónnych zoznamoch, resp. na internete. Každý, kto si nevyberá advokáta na odporúčanie, by si mal najprv urobiť určitý prieskum, a až potom sa rozhodnúť. Ak advokát povie, že chce za zastupovanie v určitej veci vysokú odmenu, klient má právo vyhľadať si iného advokáta.
Advokáta by si mali ľudia vyberať podľa toho, či im vyhovuje svojím naturelom, prístupom k veci, ale aj výškou požadovanej odmeny.
Odmeňovanie za poskytnuté právne služby sa riadi vyhláškou č. 163/2002 Z. z. o odmenách a náhradách advokátov za poskytovanie právnych služieb, ktorá platí od 1. apríla 2002. Vyhláška umožňuje dohodnúť sa na zmluvnej odmene a jej druhu, čo sa v rozvodovom konaní zvyčajne využíva. Výška sumy sa môže určiť podľa hodinovej sadzby, pričom zaplatíte dohodnutú sumu za hodinu, alebo si dohodnete určitú sumu za celé rozvodové konanie. Jej maximálna výška nie je stanovená. Advokát môže poskytovať právnu pomoc aj bezplatne, prípadne za zníženú odmenu. To sa však vzťahuje len na výnimočné prípady, pretože advokát platí dane, odvody do fondov, svojich zamestnancov či nájomné.