Jane Terzis sa stala osudnou dovolenka v Grécku, kde spoznala svojho budúceho manžela. "Spriatelili sme sa, boli na pár výletoch, ale ani mi nenapadlo, že by som raz za ním do Grécka odišla. Keď som sa však vrátila na Slovensko, ďalej sme udržiavali kontakt a začali sme sa stretávať. Asi pol roka sme pendlovali hore-dole a cítili, že sa musíme rozhodnúť, čo ďalej."
Dvojica začala uvažovať, kde bude žiť.
"Napokon som sa ja rozhodla pre Grécko. Bola som čerstvo po vysokej škole, kým Stamatis mal už v Aténach zabehnutú programátorskú firmu."
Začiatky boli ťažké.
"Nemala som zázemie, rodinu ani kamarátky, nepoznala reč, hoci po anglicky sa dohovoríte všade. Najväčším problémom boli Atény. Zrazu som žila v skutočnom veľkomeste. Obrovskom, kde všetci jazdia ako blázni. Prelom nastal, keď ma raz manžel doviedol na výstavu krajín, ktoré mali vstúpiť do Európskej únie. Zoznámila som sa tam s dievčatami z Čiech, ktoré v Aténach žili už dlhšie a ony ma uviedli do gréckeho života z pohľadu cudzinca."
Štyri druhy "i"
Za jeden z prvoradých cieľov si Jana vytýčila zvládnuť gréčtinu. Dnes ju študuje na filozofickej fakulte.
"Dohovorím sa, rozumiem, dokážem už čítať aj noviny. Najväčším problémom je pravopis, v gréčtine sú napríklad až štyri druhy i/y."
Spočiatku bolo pre ňu zvláštne aj to, že sa tam bežne používajú mená, ktoré poznáme z histórie. Že Sokrates sa môže volať každý taxikár, nielen slávny filozof.
Jedna z mála vecí, čo ju ničí, je byrokracia. "Človek si myslí, že u nás je najväčšia na svete, ale treba zájsť do južnejších krajín, aby ste videli, aké to až môže byť. Hovorí sa tomu francúzska byrokracia. Na všetko treba absolvovať neuveriteľné papierovačky, všetko trvá nekonečne dlho."
Lyžovačka nad olivovníkmi
"V podstate žijem bežný život, akurát som sa vrátila do školy. Starám sa o domácnosť, občas zájdeme na večeru, do spoločnosti. Oveľa viac však cestujem. Hocikedy sa vyberieme do hôr či na niektorý z ostrovov. A veľa lyžujeme, čo kamarátov na Slovensku prekvapuje. V Grécku sú však úžasné terény."
Manžel jej ukázal nielen klasické turistické miesta: "Každému odporúčam, aby si v Grécku prenajal auto alebo motorku a vydal sa po krajine na vlastnú päsť. Historické pamiatky sú všade, na každom kroku sa niečo stalo. Ja som si zamilovala Nafplio, bývalé hlavné mesto Grécka, a tiež Peloponéz. Ale okolo Kalamati, nie pri Patrase, kam väčšinou chodia Slováci."
Radikálne Grékyne
Po svete Grécko spopularizovala aj komédia Moja tučná grécka svadba. Podľa Jany sedí skôr na Grékov, ktorí sa usídlili v Amerike.
"Grécka komunita tam veľmi drží spolu, lipne na tradíciách a rodine. Aj doma sú síce Gréci hrdí na svoju minulosť a príbuzenstvo, ale až tak to nepreháňajú. Aspoň v meste, pomery na vidieku nepoznám. Môžem však povedať, že také radikálne feministky, ako sú Grékyne v Aténach, som u nás nevidela. Na materskej sú len štyri mesiace, hneď idú do práce a majú veľmi vyhranené názory na postavenie žien a ich vzťahy s mužmi. Vydávajú sa dosť neskoro, po tridsiatke. Na mňa sa doma dívali pomaly ako na starú dievku, že som v dvadsiatich siedmich rokoch ešte nebola pod čepcom, a tu sa mňa aj tridsaťjedenročného manžela všetci pýtali, načo sme sa tak skoro sobášili."