o dievča z Bratislavy? Podobne ako stále viac našich mladých ľudí, využila aj ona so svojím mužom možnosť pracovať na výletných zaoceánskych lodiach. Po niekoľkých rokoch kymácania sa na vlnách Karibiku sa rozhodli zakotviť na prekrásnom ostrove na samom vrchole Bermudského trojuholníka.
"Prvé dojmy boli doslova ,another world' - iný svet. Keďže ostrov je sopečného pôvodu, pláže sú vo vysokých kamenných útesoch. Piesok na nich je ružový, lebo koralový útes okolo ostrova a tiež rozbité kúsky koralov a mušlí sú tejto farby."
Bermudy majú veľa zelene, okrem paliem tam rastú aj vysoké borovice.
"Od novembra do februára je ,zima' - prší a teplota zlezie na 20 stupňov. Najkrajší vták - long tail, čiže dlhý chvost - je symbolom bermudskej voľnosti a čistoty. Vzduch je čistý, keďže tu nie je priemysel, a pokojne pijeme dažďovú vodu. Ekológia je tu na vysokej úrovni."
Susedia Douglasovcov
Veroniku nadchla nielen príroda, ale aj príjemní ľudia, ktorých tam žije asi šesťdesiattisíc. Viac ako polovicu obyvateľov tvoria potomkovia afrických otrokov. S černošskou väčšinou svorne nažíva portugalská menšina a prisťahovalci, väčšinou z anglicky hovoriacich krajín. Slovákov je tu päť či šesť. Zmes národov a kultúr podčiarkuje pôvab ostrovov.
"Všetci sú veľmi milí. Stále sa zdravia, ako na rekreácii či u nás na dedine. Vďaka zdravému životnému štýlu sa dožívajú vysokého veku."
Medzi exkluzívnych obyvateľov patria Michael Douglas s manželkou Katherine Zetou Jonesovou, ktorí tu majú rezidenciu. Možno im to odporučila Douglasova matka, ktorá má na Bermudách hotel.
Drahý luxus
"Dalo by sa povedať, že Bermudy sú najbohatšou černošskou krajinou na svete. Je tu vysoký hrubý domáci produkt a životná úroveň, čo znamená, že je tu aj veľmi draho."
Veroniku prekvapila aj vzdelanosť ostrovanov a ich silná viera v Boha - na Bermudách je vraj najviac kostolov na obyvateľa na svete.
"Hoci je ostrov husto zastavaný, je tu len jedno skutočné mesto, Hamilton. Veľkosťou by sa dalo prirovnať k Banskej Bystrici. Pracovné príležitosti sú okrem turizmu a medzinárodného obchodu neveľké. Na ostrove sa vyrába len natural parfum, rum a ojedinelé sú farmy s ovocím a zeleninou. Je ťažké dostať prácu v oblasti, ktorú človek vyštudoval. My s manželom pracujeme v reštaurácii."
Žraloky na pláži
Na Bermudách je pohoda. Nikto sa nenáhli, aj navyššia povolená rýchlosť je iba 35 km za hodinu.
"V marci priplávajú k ostrovu veľryby. Zastavia sa tu cestou na sever - oboplávajú ostrov a tiahnu ďalej. Je nádherné pozorovať ich pri hrách, sledovať, ako skáču do výšky. V miestnych vodách žijú aj delfíny a žraloky, ale kvôli koralovým útesom nemajú veľkú šancu dostať sa až k plážam. Len raz či dva razy žraloky prekonali bariéry a dostali sa až k ľuďom. Bol z toho poriadny rozruch." Jediným negatívnym zážitkom, na ktorý si Veronika spomína, bol hurikán, ktorý vlani spustošil veľa domov a hotelov.
O Bermudskom trojuholníku, kde záhadne miznú lode a lietadlá, domáci nehovoria. Keď sa spýtate, mávnu rukou, že celý svet vie o tejto story viac ako oni.