Odletová hala Terminálu 1 na londýnskom letisku Heathrow bola na prasknutie. FOTO - TASR/AP
LONDÝN - Na britských letiskách včera ráno zavládol veľký chaos. Výpadok v počítačovej sieti strediska riadenia letovej prevádzky (ATS) pri Londýne spôsobil vážne problémy a viedol k oneskoreniu mnohých spojov. Lietadlá, ktoré mali štartovať, zostali na zemi, stroje vo vzduchu naviedli dispečeri bez počítačov.
Meškanie domácich aj zahraničných letov bolo niekoľkohodinové a na letisku čakali na svoje spoje tisíce ľudí. "Informačný systém už funguje naplno. Našou hlavnou úlohou je teraz zaistiť bezpečnosť prevádzky a dostať v poriadku na letisko lietadlá, ktoré sú vo vzduchu," vyhlásil hovorca ATS Adrian Yalland.
Poruchu odstránili po 43 minútach, na väčšine britských letísk však ešte okolo poludnia pretrvávala chaotická situácia. "Prišlo to vo vypätom čase, keď prilietajú všetky zaoceánske lety a začínajú odlietať všetky domáce spoje," povedal minister dopravy Alistair Darling pre BBC.
Na londýnskom letisku Heathrow, ktoré je najfrekventovanejším britským letiskom, sa darilo časový sklz odstraňovať len s veľkými ťažkosťami. Tento vzdušný prístav patrí k najvýznamnejším európskym letiskám a denne vybavuje priemerne 1250 letov.
Výpadok počítačovej siete v centrále West Drayton severne od Londýna dal podnet na diskusiu o pretrvávajúcich nedostatkoch v leteckej doprave. Hoci sa objavila kritika, že zlyhanie spôsobili nedostatočné investície do riadiacich leteckých systémov, odborníci hovoria skôr o tom, že za zlyhaním je pomerne jednoduchá chyba v programovaní systémov.
Darling ako člen labouristickej vlády nepriamo obvinil opozičných konzervatívcov, ktorí vládli v krajine od roku 1979 do roku 1997, keď zdôraznil, že "táto krajina celé desaťročia dostatočne neinvestovala do infraštruktúr." Konzervatívci zasa hovorili o zlyhaní vlády, v čase pred voľbami do Európskeho parlamentu a miestnymi voľbami však išlo skôr o politické vyhlásenia.
Minister dopravy uistil, že britský systém riadenia letovej prevádzky je v porovnaní so situáciou v iných krajinách "veľmi dobrý." V stredisku riadenia letovej prevádzky vo West Draytone, kde pracuje asi 600 dispečerov kontrolujúcich lety nad celým južným Anglickom, mali podobné problémy už v júni 2000 a potom o dva roky neskôr. Vždy to znamenalo pre leteckú prevádzku nad Britániou značné komplikácie.
(čtk, reuters)