Jedným z očakávaných dôsledkov opozíciou kritizovanej transformácie zdravotných poisťovní na akciové spoločnosti, ktorú predpokladá reforma zdravotníctva, má byť posilnenie konkurencie medzi zdravotnými poisťovňami. Tie, čo odpovedali na otázky denníka SME, sa zhodujú v názore, že rozsah individuálneho pripoistenia, ktorý sa stane zrejme hlavným kolbišťom konkurenčného zápasu, určí až presná definícia spoluúčasti poistencov na uhrádzaní liečebných nákladov.
Ale aj v základnom poistení po schválení reformných zákonov existuje priestor pre konkurenčné správanie. "Vidíme ho v kvalitnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti, v ekonomickej stabilite zdravotnej poisťovne a v jej ústretovosti a profesionálnom prístupe k svojim poistencom," uviedol generálny riaditeľ Vzájomnej zdravotnej poisťovne Dôvera Peter Kalenčík.
Všeobecná zdravotná poisťovňa v tejto súvislosti kritizuje súčasný stav, keď sa poisťovni viac oplatí poisťovať mladších a viac zarábajúcich poistencov. "Preto navrhujeme prejsť na taký model prerozdeľovania poistného, ktorý každej poisťovni zaručí rovnaký objem finančných prostriedkov na poistenca v danej štruktúre minimálne podľa veku a pohlavia poistenca. Takýto model by nezvýhodňoval, ale ani nediskriminoval žiadnu poisťovňu. Práve naopak, umožňoval by preniesť konkurenčnú súťaž do oblasti nákupu a poskytovania služieb pre svojich poistencov," tvrdí hovorca najväčšej poisťovne Milan Velecký.
Napriek tomu, že zdravotné poisťovne považujú výdavky na prevenciu za efektívne, nepredpokladajú, že by zašli po schválení reformných zákonov v podnikaní tak ďaleko, ako to v nedávnom rozhovore pre SME naznačil minister zdravotníctva Rudolf Zajac: "Chcem, aby poisťovne zavádzali do rómskych osád vodovody, lebo je to lacnejšie ako liečba žltačky," povedal.
Podľa vedúcej odboru analýz Slávky Petruškovej zo zdravotnej poisťovne Sideria-Istota sú finančné prostriedky vložené do systému zdravotného poistenia určené na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti poistencov. Jej rozsah vymedzuje Liečebný poriadok, a to aj v oblasti prevencie. "Zvyšovanie kvality v zdravotníctve kladie veľké požiadavky na finančné zdroje a nepredpokladáme, že by v systéme zdravotného poistenia mohli vzniknúť prebytky, ktoré by boli použiteľné na projekty, nie priamo súvisiace s výkonom zdravotnej starostlivosti," uviedla Petrušková.
Podobne sa vyjadril aj generálny riaditeľ Vzájomnej zdravotnej poisťovne Dôvera Peter Kalenčík: "VZP Dôvera podporuje a bude i naďalej podporovať prevenciu svojich poistencov, ktorá je nesporne lacnejšia ako liečba rozvinutej choroby. Domnievame sa však, že výstavba vodovodov a kanalizácií a vôbec budovanie infraštruktúry obcí je záležitosťou a kompetenciou samosprávy."
Odlišné vízie
Ako by mala vyzerať Všeobecná zdravotná poisťovňa po transformácii na a. s. podľa ministra Rudolfa Zajaca?
"Moja vízia je taká, že nedôjde k privatizácii jej akcií, ale k privatizácii jej poisteného kmeňa. Inými slovami, že si jej poistencov rozoberú ostatné poisťovne, pretože budú efektívnejšie."
A ako svoju posttransformačnú pozíciu vníma Všeobecná zdravotná poisťovňa? Hovorca poisťovne Milan Velecký:
"VšZP má ambíciu ostať rozhodujúcou zdravotnou poisťovňou, ktorá už dnes poskytuje služby pre dve tretiny obyvateľov Slovenska."