Robíme síce hity, ale po svojom

"Áájša, Áájša," spievali zasnene počas minulého roka takmer vo všetkých rádiách tri mužské hlasy. Popový lovesong z pera Francúza Jeana-Jacquesa Goldmana ...

Netradiční Dáni Outlandish, vpravo Waqas Qadri. FOTO - BMG

"Áájša, Áájša," spievali zasnene počas minulého roka takmer vo všetkých rádiách tri mužské hlasy. Popový lovesong z pera Francúza Jeana-Jacquesa Goldmana prerobila skupina Outlandish. Hoci jej členovia žijú v Dánsku, mená Isam Bachari, Lenny Martinez a Waqas Qadri prezrádzajú exotický pôvod, čo sa odráža aj v hudbe, ktorá sa zvykne prirovnávať k tvorbe Asian Dub Foundation, Common či Lauryn Hill. Ako uvádza ich internetová stránka, "základom je rap, ale prizdobený veľmi zdržanlivým citom nesúcim melódiu, ktorý poslucháča poblázni." V sobotu popoludní Outlandish zahrajú na koncerte v bratislavskom Auparku a z tohto dôvodu vznikol krátky telefonický rozhovor so spevákom WAQASOM QADRIM.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensko prichádzate po prvýkrát, aké sú vaše očakávania?

"To, že sme na Slovensku nikdy nehrali, bol aj jeden z dôvodov, prečo sme sa rozhodli urobiť tento koncert. Žijeme v Európe, takže vieme o vás, že ste boli súčasťou bývalého Česko-Slovenska, videli sme fotky krásnej prírody. Čo sa týka ľudí, nikdy neviete vopred, ako to dopadne, ale tešíme sa."

Prvý singel ste vydali v roku 1997 v spolupráci s Amnesty International, v sobotu v Bratislave budete hrať ako súčasť programu ku dňu detí. Je nutné spájať hudbu s takýmito súvislosťami?

"Je to pre nás dôležité, pretože všetci traja pochádzame z chudobných štátov, kde žije mnoho ľudí v biede. Keby sa naši rodičia v minulosti nerozhodli opustiť rodné krajiny Pakistan, Maroko a Kubu, možno by sme boli tiež len chudobné deti. Cítime preto ako záväzok zúčastňovať sa na rôznych benefičných akciách. Hrali sme napríklad na koncertoch pre Červený kríž či v rámci pomoci deťom v Iraku. Nerobíme to však stále, snažíme sa starostlivo vyberať."

SkryťVypnúť reklamu

Vaši predkovia pochádzajú z rôznych krajín sveta, vy žijete na severe Európy a rapujete. Existuje v Dánsku niečo podobné ako je v aziatská komunita v Anglicku s vlastnou hudbou, ktorá vznikla skrížením rôznych vplyvov?

"V Anglicku žije niekoľko miliónov Ázijcov, v Dánsku sú najväčšou menšinou tureckí Kurdi, ktorých je však len okolo štyridsaťtisíc, takže o nejakej komunite typu Asian Dub Foundation sa nedá hovoriť. V každom prípade, my sme v Dánsku ako prví začali experimentovať s miešaním hip-hopu a etnickej hudby, ktorá pochádza nielen z Ázie, ale aj z Latinskej Ameriky či z arabských krajín."

To už nepripomína world music, ale skôr názorný príklad hudobnej globalizácie. Ako vlastne označujete svoj štýl - dánsky rap?

"Nemáme na to špeciálny výraz. Etnickú hudbu s hip-hopom sa dnes snaží spájať veľa ľudí, my sme to robili už od našich začiatkov. Ak pochádzate z malých krajín ako Dánsko či Slovensko, môžete robiť piesne v rodnej reči, ale sotva sa o vás dozvedia niekde v zahraničí. My sme si zvolili angličtinu a španielčinu, pretože sme chceli preniknúť do sveta. O tom vlastne čiastočne hovorí aj náš názov."

SkryťVypnúť reklamu

Nestáva sa často, aby sa skupina z malej európskej krajiny presadila na globálnom trhu. Prečo sa to podarilo práve vám?

"Asi preto, že robíme niečo unikátne, čo dokázalo zaujať. Náš prvý album vydala dánska pobočka BMG. Dostal sa do rúk šéfom vydavateľstva v Anglicku, ktorí povedali: Okej, teraz to ešte nevydáme, ale budeme sledovať, ako sa budú Outlandish ďalej vyvíjať. Potom sme dostali ponuku na album s medzinárodnou distribúciou. Je dôležité mať za sebou silného vydavateľa."

To si všetci hudobníci nemyslia, naopak, sťažujú sa, že veľké firmy ich buď ignorujú, alebo nútia chŕliť hity. Skladba Aicha vznikla tiež pod tlakom vydavateľa?

"Hity zaujímajú hlavne stupídnych majiteľov rádií, ak máte šťastie na vydavateľa, ktorý má vzťah k hudbe, vyhrali ste. My sme ho získali a poskytuje nám veľkú slobodu. Občas, samozrejme, vzniknú isté názorové nezhody, ale nikdy nás nenúti robiť niečo za každú cenu. Nie sme umelo nafúknuté produkty typu Britney Spears, zaujíma nás hudba. Robíme hity, ale snažíme sa ich robiť po svojom."

SkryťVypnúť reklamu

Čo ste mali na mysli tým "pobláznením", ktoré sľubujete na internete fanúšikom?

"Inteligentné refrény s dobrými melódiami, ktoré môžu všetci spievať bez toho, aby im prišlo zle."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 666
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 435
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 732
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 351
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 436
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 657
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 950
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 237
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu