SOUL, BRATISLAVA - Najvplyvnejší muž ázijského športu a jeden z najmocnejších sveta piatich kruhov Kórejčan Kim Un-jong, ktorého zatkli v januári, ostane za mrežami. Sedemdesiattriročného podpredsedu Medzinárodného olympijského výboru (MOV) odsúdili vo štvrtok v Soule na dva a pol roka väzenia za korupciu a spreneveru financií vo výške 3,3 miliardy wonov (2,3 milióna eur).
Kim okrem toho musí zaplatiť pokutu 788 miliónov wonov (554 000 eur). Predseda senátu Byong-un - podľa francúzskej agentúry AFP - označil rozsudok za milosrdný, zohľadňujúci Kimov ,,celoživotný prínos pre rozvoj taekwonda vo svete, jeho vek a ľútosť". Prokurátor žiadal sedemročný trest. Obhajca oznámil, že už dnes podá odvolanie.
Juhokórejské médiá Kima už roky titulujú ,,športový cisár". Šéfuje Rade kórejského športu, do predvlaňajška stál aj na čele národného olympijského výboru. Založil i viedol Svetovú taekwondovú federáciu a najmä vďaka nemu toto ázijské bojové umenie zažilo v Sydney 2000 olympijskú premiéru. Členom MOV sa síce stal až v roku 1986, ale rýchlo si v ňom získal veľký vplyv. Aj vďaka úspechu olympijských hier 1988 v Soule, o ktorý sa významne pričinil. Usiloval sa stať nástupcom Španiela Juana Antonia Samarancha, ktorý predsedal olympijskému svetu do roku 2001. V rozhodujúcom kole moskovských volieb však prehral s Belgičanom Jacquom Roggem.
Z medzinárodného korupčného škandálu okolo voľby dejiska zimnej olympiády 2002, na ktorý šiesti členovia doplatili vylúčením, vyviazol Kim iba s prísnou výstrahou. Z kórejského už nie. Jeho vyšetrovanie sa spustilo krátko po tom, ako Kima vlani v júli na pražskom zasadaní už druhý raz zvolili za podpredsedu MOV. ,,Športový cisár" doma sľúbil, že nebude kandidovať, aby nesťažil voľbu Pjon-čangu za dejisko ZOH 2010. Po tesnej prehre juhokórejského kandidáta s Vancouverom (53:56) však rozhodnutie zmenil, čo v soulských politických aj športových kruhoch vyvolalo nevôľu.
Ako poslanca ho zakrátko začal vyšetrovať kórejský parlamentný výbor a Kim sa musel vzdať mandátu. Po zatknutí bývalého člena národného olympijského výboru Lee Kwang-tea ho vyšetrovateľ obvinil z brania úplatku. Počas policajnej prehliadky našli v Kimovom byte milión dolárov a pribudlo obvinenie z porušenia devízového zákona. Suma spreneverených peňazí Svetovej taekwondovej federácie, organizačného výboru Ázijských hier 2003, ktorý tiež viedol, aj iných športových organizácií napokon narástla v prepočte na vyše dva milióny eur. Kim pred súdom priznal ,,účtovné chyby", no tvrdil, že previnení voči zákonom sa dopustil ,,nie na osobný prospech, ale pre dobro krajiny".
Kima po januárovom zatknutí exekutíva MOV až do vyriešenia prípadu suspendovala. Podľa AFP, včerajší soulský rozsudok v Lausanne odmietli komentovať s tým, že si počkajú, či podá proti nemu odvolanie.
Čo všetko Kim bol (je)
* podpredseda Medzinárodného olympijského výboru (1992-96 a od 2003, od januára 2004 má pozastavený výkon funkcie)
* predseda Asociácie medzinárodných športových federácií (od 1986, jeho úlohy dočasne prevzal šéf cyklistickej federácie Hein Verbruggen)
* predseda Svetovej taekwondovej federácie (od 1986, rezignoval v januári 2004)
* podpredseda organizačného výboru OH 1988 v Soule
* šéf Rady kórejského športu (od 1993)
* poslanec parlamentu (vlani sa vzdal mandátu)