Slovenská bežecká nádej, juniorská majsterka Európy 2001 na 800 m Lucia Klocová, vyhrala bratislavské preteky na Pasienkoch v roku 2002. ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠIL
ie toho istého totiž úžitok zvyčajne neprinesie. Povedal dôležitejšie: "Podujatie zachraňujeme za každú cenu. Ak by sme totiž jeden ročník vynechali, sotva by sme sa v budúcnosti dokázali uchádzať o miesto v medzinárodnom kalendári."
Pasienkom chýba certifikát
Bývalý veľký sviatok medzi tradičnými podujatiami športu v Československu, potom i na Slovensku zaznamená už 45. ročník. Figuruje v reťazi mítingov Európskej atletickej asociácie, hoci v minulosti sme si zvykli na honor svetového Grand Prix. Do tejto kategórie sa Bratislavčania ani nesnažili dostať, lebo štadión Interu nemá certifikát Medzinárodnej asociácie atletických federácií.
"Nielen na Pasienkoch, ale na celom Slovensku chýba napríklad aspoň jedna sada štartových blokov spĺňajúca sprísnené pravidlá svetovej organizácie. Taktiež u nás niet klietky pre kladivárov potrebnej na veľkú súťaž."
Ostrava a Bratislava
Ak padla otázka na rozpočet v porovnaní s ostravskou Zlatou tretrou (bude v utorok 8. júna), si manažér podujatia Martin Šebesta zašpásoval. "Je rovnaký, lenže v Česku ide o eurá, u nás o koruny." Číslo je zhruba milión.
Boli časy, keď práve Bratislavčania výdatne pomáhali Ostravčanom, lebo ich míting bol v kríze, dokonca sa raz aj nekonal. "Išlo o iné časy. Veci sa riešili na úrovni federácie, dnes ide o kontakty s manažérmi. Vtedy bolo ľahšie pomáhať. S organizátormi Zlatej tretry stále spolupracujeme, sú k nám ústretoví. Aj teraz rátame, že súčasný počet približne dvesto prihlášok na Pasienky doplnia niektorí atléti z Ostravy," pripomenul Ozorák. Oba mítingy si totiž zachovali bývalú časovú nadväznosť.
Šité pre Klocovú
Napriek nepríjemnostiam sľubuje "péteeska" aj teraz solídnu atletiku. "Disciplíny sme vyberali zo slovenského pohľadu. Naši atléti nemajú totiž veľa príležitostí plniť limity na aténsku olympiádu na dobrých pretekoch za dostupných podmienok. Vyhoveli sme napríklad požiadavkám trénera Lucie Klocovej a chystáme taký scenár osemstovky, aby mala šancu splniť ostrý olympijský limit (rovné dve minúty - pozn. red.). Vo vrhu guľou očakávame súboj Haboráka a Mikuláša Konopku s Juhoafričanom Robbertsom. V prekážkových behoch môžu padnúť slovenské rekordy v podaní Bobkovej (100 m) a Hrdličkovej (400 m). Špeciálne kvôli Bokorovi sme zaradili oštep," povedal Ozorák.
Konopka a Robberts
Konopka s Robbertsom (osobný rekord 21,97 m) sú ročník 1979 a zviedli ostrý súboj na juniorských svetových majstrovstvách v Annecy 1998. Vyhral Slovák, hoci Juhoafričan bol svetovým rekordérom v tejto vekovej kategórii. Robberts sa v súčasnosti pripravuje v Trnave.
Na bratislavskom mítingu nebudú chýbať ani hviezdy. Tou najväčšou bude 28-ročný švédsky výškar Stefan Holm (osobné rekordy 235 vonku, 237 v hale), trojnásobný svetový halový šampión, strieborný z posledných MS 2003 v Paríži. Zaujímavý bude štart 38-ročného Brita Daltona Granta (236 vonku, 237 v hale), ktorý vyhral halové MS v roku 1994, na svetovom šampionáte v Tokiu 1991 bol štvrtý. Z nastupujúcej generácie skokanov sa predstaví juniorský majster Európy 2001Andrej Čubsa z Bieloruska (232 cm) a na štvorstovke majster Európy 1998 Iwan Thomas z Veľkej Británie.
Organizátori zaradili do hlavného programu pretekov CSSG 14 disciplín. Pre mužov 100 m, 400 m, 800 m, 1500 m, 110 m prek., výšku, guľu, pre ženy 100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 100 m prek., trojskok a oštep. Dvojhodinový míting CSSG sa začne 10. júna o 17.40 h, predprogram je už od 16.00 h.