Nová veľvyslankyňa Judith Anne Macgregorová, ktorá chce dosiahnuť, aby si Briti nemýlili Slovensko so Slovinskom, bude sídliť v Bratislave, jej manžel (na snímke) vo Viedni. FOTO TASR - VLADIMÍR BENKO
ť. V rozhovore pre SME zdôraznila význam boja proti terorizmu v Európskej únii a pripomenula dôležitosť hraničnej kontroly na Slovensku, ktoré sa stane členom schengenského priestoru.
Británia patrí medzi krajiny, ktoré pre Slovensko a ostatné nové členské štáty únie otvorili svoj pracovný trh bez obmedzení. "Ľudia, ktorí chcú v Británii pracovať a majú potrebné schopnosti a kvalifikáciu, sú vítaní."
"Tony Blair je veľmi zaneprázdnený muž," odpovedala diplomaticky Macgregorová na otázku, či britský premiér, ktorý doteraz Slovensko nenavštívil, príde na oficiálnu návštevu.
Manžel Judith Anne Macgregorovej pôsobí ako veľvyslanec Veľkej Británie v Rakúsku. Nezvyčajnú zhodu okolností Macgregorovci plánujú využiť. Podľa veľvyslankyne si ľudia neuvedomujú blízkosť Viedne a Bratislavy a hostia veľvyslanectiev by napríklad svoje prednášky mohli predniesť v oboch mestách.
Po zrušení vízového režimu pre slovenských občanov a vstupe Slovenska do euroatlantických štruktúr sa britsko-slovenské vzťahy posunuli do novej etapy. Macgregorová vidí ďalšie výzvy v ekonomickej spolupráci, spoločnom boji proti organizovanému zločinu a terorizmu a v prehlbovaní stability v strednej a východnej Európe. "Veľmi oceňujeme, že Slovensko vyslalo jednotku do Iraku." S názorom, že Slovensko a stredoeurópsky región nepatria medzi priority britskej zahraničnej politiky, nesúhlasí. (mch)