FOTO ARCHÍV SME - JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA - Väčšina letných kúpalísk a plavární avizuje na túto sezónu zvýšenie cien vstupného. Len málokde sú však už nové cenníky známe. Na raste cien sa najviac podieľa zvýšenie nákladov za samotnú vodu.
Kúpaliská sú zatiaľ zatvorené, vyčkávajú na priaznivé počasie. Tohtoročná letná kúpacia sezóna sa oproti plánom začne s oneskorením.
Regionálni hygienici už vykonali všade rozbory vody a vydali povolenie na otvorenie sezóny. Kvalitu vôd v prírodných kúpaliskách pravidelne monitorujú regionálne úrady verejného zdravotníctva. V okolí Bratislavy sa vodou vhodnou na kúpanie dlhodobo môžu pochváliť jazerá Zlaté piesky, Senec i Veľký Draždiak.
Finančná situácia mnohých miest im už nedovoľuje udržiavať kúpaliská. Napríklad v okrese Nové Mesto nad Váhom sa nenachádza ani jedno letné kúpalisko. Novomešťania využívajú počas horúcich letných dní najmä areál vodnej nádrže Zelená voda, ktorý však každoročne bojuje so zlými hygienickými podmienkami vody.
Veľa ľudí s obľubou počas celého roka využíva termálne kúpaliská.
V okolí Váhu sa ľudia nemajú kde kúpať, vodné plochy nespĺňajú základné kritériá bezpečného kúpania
Kontrolu čistoty vody vykonávajú v Trenčíne tri regionálne úrady verejného zdravotníctva so sídlami v Trenčíne, Prievidzi a Považskej Bystrici.
"Ani jedna z príležitostne využívaných prírodných vodných plôch a oblastí Váhu, iných miestnych vodných tokov alebo jazier v našom regióne nie je odsúhlasená regionálnym hygienikom, pretože nespĺňa základné kritériá pre bezpečné kúpanie bez zdravotných rizík," hovorí o situácii v okresoch Považská Bystrica a Púchov regionálna hygienička Viera Sirotná.
Rovnaká situácia je aj v okresoch Trenčín, Nové Mesto nad Váhom, Myjava a Bánovce nad Bebravou spadajúcich pod regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trenčíne. V okrese Prievidza využívajú popri umelých vodných plochách obyvatelia najčastejšie vodnú nádrž Nitrianske Rudno, kde je kúpanie povolené len na vlastné nebezpečenstvo.
"Nádrže, ktoré sú napájané z riek, sú hygienicky nevyhovujúce. Popri riekach sa totiž vyskytuje množstvo obcí bez kanalizácie, ktoré rieky silno znečisťujú, a nečistoty potom naplavujú aj do nádrží," hovorí vedúci oddelenia hygieny životného prostredia v Prievidzi Jozef Baška.
Regionálne úrady verejného zdravotníctva v Trenčianskom kraji priebežne uverejňujú aktuálne informácie o povolených kúpaliskách a prípadných opatreniach z hľadiska prevencie vzniku ochorení na svojich internetových stránkach.
Teplota vody v bazénoch
* minimálna teplota nesmie klesnúť pod 18 stupňov,
* v plaveckom bazéne nesmie byť vyššia ako 26 stupňov,
* v oddychovom bazéne (rozmermi menší, nepláva sa v ňom) je možné vodu zohriať až na 40 stupňov, ale od 36 stupňov len s upozornením, že pobyt vo vode by mohol ohrozovať ľudí so srdcovocievnymi chorobami,
* v detskom bazéne sa pripúšťa voda do 30 stupňov.
Pôvabné štiavnické tajchy môžu byť aj zradné
Kúpanie v obľúbených štiavnických tajchoch si skoro každý rok vyžiada nejakú obeť. O kúpaní sa v týchto umelých vodných nádržiach, ktorých systém dobudovali v 18. storočí, ľudia stále málo vedia a neraz ich aj podceňujú. Odborníci hovoria, že tajchy nie sú žiaden strašiak, ale treba ich poznať. Kúpanie v nich je povolené iba na vlastné riziko. Mnohé z tajchov slúžia už roky na rekreačné účely a ich plážové vstupy sú bezpečné. Kvalita vody v tajchoch sa sleduje, za bezpečnosť si však ľudia ručia sami.
K obľúbeným tajchom, ktoré majú plážové časti, patrí Počúvadlo, Richňava či Kolpachy. Tajchy sú známe tým, že majú poriadnu hĺbku - často vyše dvadsať metrov. Niektoré majú už po pár metroch prudké klesanie a ľudia na to často zabúdajú. Pred niekoľkými rokmi na to doplatili aj dve sestry. Na tajchu Klinger sa dostali na nebezpečný spád a nedokázali sa na ňom udržať. Jedno z dievčat sa podarilo zachrániť, druhé našli po niekoľkých dňoch v osemmetrovej hĺbke.
O bezpečnosti tajchov sa viedli diskusie už storočia pred nami. Z 18. storočia pochádza archívny materiál, v ktorom matka dvoch utopených synov žiada, aby sa kúpanie na tajchoch zakázalo úplne. Po tom, čo sa na tajchu utopil študent baníckej akadémie, hrozila v 18. storočí za kúpanie aj pokuta či dokonca väzenie.
Unikátna sústava týchto banských diel je dnes spolu so Štiavnicou na zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. Z jedinečného vodohospodárskeho systému sa zachovalo 23 nádrží, z nich je časť na rekreačné účely vhodná. Tajchy vyhľadávajú turisti zo Slovenska i zahraničia. Netreba ich však podceniť a plávať iba na miesta, ktoré sú bezpečné a kde sú vytvorené pláže.