BERLÍN - Jeden hosť na plážach v Normandii bude vo zvláštnej situácii, hoci jeho prítomnosť má ukázať, že jednu z najhorších historických tráum už Európa prekonala. Vo Francúzsku bude aj Gerhard Schröder - spolkový kancelár krajiny, ktorá II. svetovú vojnu rozpútala. Doteraz sa nikto z Nemecka na oslavách vylodenia v Normandii nezúčastnil.
"Moje pozvanie na oslavy 60. výročia dokazuje, že povojnové obdobie je definitívne ukončené," povedal Schröder. Sám sa stal symbolom nového obdobia v nemeckej politike. V deň invázie mal len dva mesiace a predstavuje generáciu, ktorá sa považuje za nezaťaženú nacizmom. Svoju účasť na oslavách spojených s porážkou nacistického Nemecka považuje za správnu: "Šiesty jún znamenal začiatok vojenskej operácie, kľúčovej pre oslobodenie Európy od nacistickej diktatúry. Nemecko je dnes uznávaným a zodpovedným partnerom, ktorý sa so svojou minulosťou vyrovnal."
Tento názor v Nemecku prevláda. Podľa prieskumu verejnej mienky pre časopis Spiegel s jeho účasťou na oslavách súhlasí 71 percent Nemcov.
Za veľký krok pre Nemecko označil Schröderovu cestu aj historik Heinrich August Winkler z berlínskej Humboldtovej univerzity. Tvrdí, že Helmut Kohl mal s podobnou účasťou vážne problémy, najmä pre odpor pravicového krídla v jeho strane - CDU.
Proti Kohlovej účasti na oslavách 50. výročia sa však postavili aj organizácie veteránov z Francúzska a USA. "Bolo by to, ako keby na oslavy bitky pre Gettysburgu - rozhodujúcej bitky vojny Juhu proti Severu, prišli bývalí otrokári," povedal vtedy americký historik Jack Holl.
Až doteraz sa v Nemecku deň D zvlášť nepripomínal. Nemci si za deň osláv vybrali 20. júl 1944, keď sa skupina nemeckých dôstojníkov pokúsila zabiť Hitlera - neúspešne. 8. mája 1985, na 40. výročie nemeckej kapitulácie, prezident Richard von Weizsäcker pomkol Nemecko ďalej, keď nazval koniec vojny "dňom oslobodenia od všetkej neľudskosti a tyranie."
(čtk, reuters, mch)