Väčšinou pôjde o samostatne zárobkovo činné osoby, viac by však mali odvádzať aj ľudia s vysokými príjmami. Celkovo by sa zvýšenie poistného malo dotknúť približne piatich percent poistencov.
Podľa dnes platných predpisov platia napríklad živnostníci poistné z minimálneho vymeriavacieho základu 3-tisíc korún, v novele zákona o zdravotnom poistení však ministerstvo navrhlo za základ dosadiť minimálnu mzdu. Jej výška je dnes 6 080 korún a mení sa podľa inflácie a priemerných miezd.
Prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka tvrdí, že ak zákon prejde, sťaží sa tým podnikanie. Vplyv sa zatiaľ vyčísliť nedá, ale "zvýšenie odvodov pre malých živnostníkov nie je dobrý smer". Povedal, že k zákonu nemali možnosť sa vyjadriť a ani ich nik neoslovil. Živnostníci upozorňujú, že už zvýšenie DPH a povinnosť platiť zamestnancovi desať dní nemocenskej ich finančne zaťažili a prejavili sa na zdražení služieb.
Ministerstvo sa zamýšľa zmeniť aj maximálny vymeriavací základ z 32-tisíc korún mesačne na trojnásobok priemernej mesačnej mzdy, ktorá v minulom roku dosiahla úroveň 14 365 korún. Odvody tak stúpnu ľuďom s vyššími príjmami.
"Zvýšením mesačného minimálneho a maximálneho vymeriavacieho základu sledujeme užšiu previazanosť objemu zdrojov do zdravotných poisťovní s výkonnosťou ekonomiky. Zároveň sa zvyšuje solidarita ekonomicky aktívnych občanov s ekonomicky neaktívnymi, teda s deťmi, dôchodcami, nezamestnanými a chorými," argumentuje rezort zdravotníctva.
Poslankyňa sociálneho výboru parlamentu Ľubica Navrátilová z SF povedala, že túto pasáž zákona si preštuduje. "Už ma na tento problém upozornili."
Ľubomír Vážny zo Smeru, podpredseda výboru pre hospodárstvo, podnikanie a privatizáciu sa zákonu tiež ešte nevenoval. Po našej otázke sa rozhodol problém odvodov preveriť. "Ak je to tak, ako hovoríte, náš výbor sa tým bude zaoberať a pripravíme pozmeňovací návrh."
Autor: iš, dro