Bezdrôtový televízny signál MMDS sa šíri aj z bratislavského Kamzíka. Investície do digitalizácie signálu podmieňuje UPC aj obmedzením pirátskeho príjmu televíznych programov. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
Slovenskí bezdrôtoví a kábloví operátori prichádzajú pre pirátsky príjem televízneho vysielania ročne o dvadsať miliárd korún ročne. V súčasnosti televízne programy načierno sleduje približne 240-tisíc ľudí, pričom miera pirátstva v káblových sieťach sa pohybuje okolo 10 a v bezdrôtových dosahuje 30 percent.
Slovensko tak patrí medzi krajiny s najväčším podielom nelegálneho sledovania televízneho vysielania v Európe. Paradoxne sa televízne programy najviac kradnú v ekonomicky najsilnejších regiónoch Slovenska. "Hlavným problémom je deformované právne povedomie verejnosti. Len desatina pirátov vie, že sa dopúšťajú trestného činu," hovorí si predseda asociácie prevádzkovateľov káblových televízií Róbert Ťavoda.
Vo vyspelých európskych krajinách sa podiel domácností, ktoré načierno sledujú televízne vysielanie operátorov, pohybuje okolo sedem percent. "Ľudia sú zvyknutí za služby platiť a piráti často automaticky patria medzi sociálnych marginálov," dodáva Ťavoda, ktorý je zároveň prevádzkovým riaditeľom UPC Slovensko. UPC preto v súčasnosti pripravuje antipirátsku kampaň, ktorá by mala zmeniť deformované právne povedomie verejnosti a zároveň znížiť straty operátorov.
Až dve tretiny pirátov, približne 180-tisíc, parazitujú na systémoch, ktoré televízny signál šíria vzduchom (MMDS). Rozšírenie čierneho príjmu v bezdrôtových systémoch dokumentuje aj fakt, že napriek nedávnemu spusteniu troch veľkých MMDS systémov počet zákazníkov, ktorí chytajú signál na anténu, klesá. "Keď UPC zakódovalo signál šírený vzduchom, počet bezdrôtových zákazníkov sa strojnásobil," hovorí Ťavoda. Pirátsky príjem signálu je aj jedným z dôvodov, prečo napríklad najväčší slovenský MMDS operátor Satro prechádza na kódované digitálne vysielanie.
Nepomer medzi oboma skupinami, teda káblovými a bezdrôtovými pirátmi spôsobuje ľahšia dostupnosť nekódovaného bezdrôtového vysielania. Pirátovi stačí kúpiť anténu a postaviť ju na strechu. Podmienkou je priama viditeľnosť na vysielač, ktorý šíri nekódované televízne programy. Do pevnej káblovej siete sa napája ťažšie. Pred pripojením sa totiž pirát musí dostať do káblového rozvodu, ktorý je často zamknutý.
V Pezinku boli obyvatelia jednej bytovky natoľko vypočítaví, že káblový rozvod zamkli visacou zámkou, aby sa audítor UPC k zariadeniu nemohol dostať. Telekomunikačný úrad SR, ktorý udeľuje licencie na prevádzkovanie MMDS systémov ,však so situáciou nemôže nič urobiť. Podľa podpredsedu úradu Juraja Michňu regulátorovi ruky zväzuje platná legislatíva a problémy s dokazovaním trestného činu majú aj vyšetrovatelia. DANIEL CVEČEK
UPC pridalo päť nových programov
BRATISLAVA - Spoločnosť UPC Slovensko včera doplnila rozšírený súbor o päť nových programov. Diváci v Bratislave a v Košiciach tak môžu sledovať dokumentárny Discovery Channel, akčný Reality TV, telenovely na Romantice, erotiku na Private Blue a juhokórejský televízny kanál Arirang za nezmenenú cenu 372 korún. V ostatných mestách bude programy pridávať postupne, podľa technických možností.
UPC šíri signál do približne 140-tisíc bratislavských domácností, pričom v ekonomicky silnom bratislavskom regióne už UPC niekoľko mesiacov konkuruje Satro, ktorý šíri pätnásť televíznych staníc vzduchom za 188 Sk mesačne. Záujem bezdrôtového operátora púta najmä približne 20-tisíc domácností v hlavnom meste a okolí, ktoré nie sú pripojené na sieť UPC. Riaditeľ firmy František Kadúch však predpokladá, že sa Satru podarí v bratislavskom regióne získať približne 70-tisíc zákazníkov.
Väčšmi ako nižšia cena zákazníkov v ekonomicky silnom bratislavskom regióne podľa neho osloví digitálne vysielanie, ktoré Satru umožní ponúknuť viac programov a v lepšej kvalite, ako konkurent.
(cve)