FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Zásadné zmeny do správy domov priniesol novelizovaný zákon o vlastníctve bytov. Majitelia bytov budú mať lepší prehľad a kontrolu nad peniazmi, ktoré dávajú správcom. Zákon platí od prvého júla.
Správcovia budú od tohto dňa napríklad povinní zriadiť pre každý dom samostatný účet.
Balkóny a lodžie si už nebudú musieť majitelia bytov opravovať na vlastné náklady, ale ich rekonštrukcia bude platená z fondu opráv. Balkóny totiž zákon zaradil medzi spoločné časti domov.
Ľudia budú mať prístup k informáciám o stave účtu a pohyboch na ňom. Správca nebude môcť presúvať peniaze medzi domami, ako sa stávalo doteraz, ani použiť peniaze z fondu opráv na iný účel. "Niektoré správcovské spoločnosti už dávnejšie založili samostatné účty. Výnimkou sú družstvá, ktoré majú jeden účet a do neho tečú peniaze zo všetkých domov, ktoré spravujú," povedala Elena Miklová z Centra na podporu spoločenstiev.
Zákon tiež uložil správcom povinnosť informovať o stave účtu. Doteraz sa totiž vlastníci bytov k týmto informáciám dopátravali ťažko, niektoré správcovské spoločnosti ich odmietali poskytnúť.
Mení sa aj to, že ak pôjde správcovská spoločnosť do konkurzu, účty domov nebudú súčasťou konkurznej podstaty.
Nový je aj spôsobom hlasovania na schôdzi vlastníkov, kde sa rozhoduje, ako použiť peniaze z fondu opráv, prípadne o projektoch. Na schválenie návrhu stačí nadpolovičná väčšina vlastníkov, ktorí prišli na schôdzu.
V praxi to znamená, že pri nízkej účasti, ktorá je pravidlom napríklad na veľkých bratislavských sídliskách, môže o použití peňazí rozhodnúť len zopár vlastníkov. Elena Miklová hovorí, že to prinúti ľudí zaujímať sa o správu. Voči rozhodnutiu nadpolovičnej väčšiny sa môže obyvateľ odvolať do 15 dní.
Novelu zákona očakávali najmä spoločenstvá vlastníkov, ktoré postupne vytláčajú správcovské spoločnosti. Čoraz častejšie sa teda cez také spoločenstvo starajú o správu priamo obyvatelia domu.
Za posledné dva roky ich počet na Slovensku stúpol dvojnásobne, evidovaných ich už je viac ako sedemtisíc. Dôvodom na vznik spoločenstiev bolo ušetriť peniaze na správe a mať nad nimi lepšiu kontrolu.
"Zo skúseností viem, že v prípade správy cez spoločenstvá sa náklady na dom znížili. Ľudia si uvedomili, že ak si mnohé práce v dome urobia svojpomocne, tak ušetria. Vyberajú si tiež najlacnejších dodávateľov na rôzne opravy," povedala Miklová.
Novela zákona presne určila aj spôsob vzniku, zániku a zlúčenia spoločenstiev. Majú tie isté práva ako správcovské spoločnosti, môžu sa vyrovnať s neplatičmi alebo neprispôsobivými obyvateľmi tým, že dajú návrh na súd, aby rozhodol o predaji bytu. Môžu tak urobiť, ak jeden z vlastníkov hrubo porušuje spolunažívanie.
"Takéto spory sa ľudia snažia riešiť skôr dohodou ako súdom. Pri neplatičoch sa poistia napríklad záložným právom zaznačeným v katastri," tvrdí Miklová. Podľa nej aj v prípade súdnych sporov bude vždy sporné určiť, čo je to hrubé porušenie spolunažívania. Nepozná prípad, keď by muselo dôjsť k predaju bytu, vždy sa ľudia dohodli.
Spoločenstvá rýchlejšie vznikajú v menších mestách, v panelákoch s menším počtom bytov. V domoch, kde je od 50 do 200 vlastníkov, sa ťažko ľudia dohodnú, mnohí sa ani nepoznajú.
Záujem o spoločenstvá však rastie. Centrum na podporu spoločenstiev registruje najčastejšie otázky, ako založiť spoločenstvo, aké má zodpovednosti, ako riešiť neplatičov, spôsob hlasovania a ako sa informovať u správcu.
Kde môže spoločenstvo ušetriť
* Spoločenstvo tak ako správcovská spoločnosť uzatvára zmluvy s elektrárňami, plynárňami, teplárňami, vodárňami a spoločnosťami, ktoré odvážajú smeti. V tejto oblasti síce nemá dosah na ceny za služby, môže však napríklad dohodnúť počet odvozov za smeti.
* Najvyššou položkou v nákladoch za byt sú poplatky za teplo. Tu môže spoločenstvo ušetriť napríklad tým, že dá dom zatepliť. Položkou, kde sa dá najviac šetriť, je fond opráv. Vlastníci si objednávajú len tie práce, ktoré dom potrebuje, a vyberajú dodávateľov s najnižšími cenami. "Otázne je, či sa vždy má šetriť na fonde opráv. Niektoré opravy môžu v budúcnosti prinášať zisk," povedala Elena Miklová.
Domy s vlastníkmi aj s nájomníkmi
* Okrem bytov, ktoré už boli odpredané do osobného vlastníctva, sú v domoch aj družstevné alebo obecné byty. Byty tiež prenajímajú súkromné osoby. V tomto prípade spoločenstvo komunikuje s vlastníkmi bytov, tým je družstvo, obec alebo súkromná osoba.
* Ak nájomník neplatí vlastníkovi nájomné alebo poplatky spojené so službami, zodpovední sú vlastníci, ktorí musia za nájomníkov zaplatiť. S nájomníkmi sa musia vyrovnať mimo spoločenstva.