Janette Husárová s brazílskym trénerom Raulom Ranzingerom na turnaji Roland Garros. FOTO - AUTOR
Husárová hrá na parížskej antuke už tretí týždeň, v dvojhre sa neúspešne pokúšala o postup do hlavnej súťaže z kvalifikácie. Taká je aj celá jej profesionálna kariéra od roku 1991 - v singli je stále bez titulu, zato v debli s rôznymi partnerkami vyhrala už 17 turnajov - z toho dva v tomto roku. Jednako stále tvrdí: "Štvorhru hrám preto, aby som sa zlepšila v dvojhre."
Tento rok s Martinezovou
Husárová je majsterkou sveta vo štvorhre, titulom s ruskou tenistkou Jelenou Dementievovou v kalifornskom Los Angeles uzavrela svoj najlepší rok v kariére - 2002. Do Ameriky vtedy cestovala priamo z Kanárskych ostrovov, kde pomohla Slovensku vybojovať historické prvenstvo v Pohári federácie. Husárová bola dušou tímu, Hantuchová jeho motorom. Práve v Maspalomas hrala vo finále Fedcupu v zápase Slovensko - Španielsko proti Conchite Martinezovej, ktorá je v tomto roku jej tenisovou partnerkou. Janette je pohodový typ hráčky, na dvorci cítiť, že tenis jej prináša zábavu. S Conchitou tvoria skúsenú dvojicu, vhodne sa dopĺňajú. Wimbledonská víťazka z roku 1994 odtiahne robotu na základnej čiare, kým Janette s ľahkou rukou vie zakončovať na sieti - výborne číta hru. V sobotňajšom zápase 2. kola s americko-venezuelskou dvojicou McSheaová - Sequerová sa hrali ako mačka s myšou, chvíľu nechali súperky vyhrávať a keď sa blížil záver setu, vytiahli údery ako z tenisovej učebnice. "Vámos, vámos," povzbudzovali sa Husárová s Martinezovou v španielčine. Čosi ako naše: "Poďme, poďme". "Záleží, koho mám po svojom boku, ale okrem angličtiny sa dorozumiem aj po taliansky, španielsky či po rusky," vravela v meste pod Eiffelovkou Husárová. S tenisom precestovala svet krížom-krížom, už štvrtý rok ju vedie brazílsky tréner Raul Ranzinger.
Sedemnásť titulov s jedenástimi partnerkami
Sedemnásť turnajových titulov vo štvorhre získala Husárová s jedenástimi partnerkami - s Ruskou Medvedevovou (Styria 1996), Rakúšankou Schettovou (Palermo 1996), Holanďankou van Roostovou (Auckland 1997), Argentínčankou Suarezovou (Bogota 1998), Taliankami Garbinovou (Varšava 2000, Palermo, Budapešť, Bogota - všetky 2001) a Casoniovou (Gold Coast 2001), Belgičankou Clijstersovou (Luxemburg 2002), Ruskou Dementievovou (Moskva, San Diego, Berlín a MS v Los Angeles - všetky 2002), so Španielkou Sanchezovou-Vicariovou (Doha 2002) a tohto roku so Švajčiarkou Gagliardiovou (Estoril) i s Martinezovou (Dubaj).
"Conchita prináša na dvorec pokoj, je rozhľadená, v každej chvíli vie, čo treba zahrať. Jej servis nie je prudký, ale silno rotovaný robí súperkám problémy. Obidve vieme meniť rytmus hry, raz zrýchliť, inokedy spomaliť, čo najmä mladšie protihráčky nemajú rady," povedala o hre slovensko-španielskej dvojice naša tenistka. Husárová s Martinezovou sú tohto roku v ženskej štvorhre v absolútnej svetovej špičke, zbierajú body, aby sa v závere sezóny prebojovali na svetový šampionát štyroch najlepších párov.
Brzdili ju kolená
Husárová sa po postupe do osemfinále dvojhry na vlaňajšom Australian Open posunula v rebríčku WTA na 31. miesto. Zabrzdila ju operácia kolena, už piata v kariére. Tri mala na ľavom, dve na pravom. Vraví, že v tej chvíli sa cítila, akoby narazila do steny. Potom sa v renkingu zosúvala nižšie, teraz je na 159. priečke a v Paríži musela hrať kvalifikáciu. Vo štvorhre jej v rebríčku patrí 13. miesto. "Stále mám pocit, že v singli môžem ísť do TOP 50. To je môj cieľ a príklad Talianky Farinovej-Eliovej ma presviedča, že sa dá udržať medzi najlepšími aj vo vyššom veku. V posledných rokoch som dala športu všetko, veľa som cestovala a po zdravotných ťažkostiach som znova a znova naberala nové sily. Teraz trochu oddychujem," vravela o svojom tenisovom rozpoložení. Postup vo štvorhre jej umožňuje v Paríži trénovať s dobrými hráčkami, prilepší si finančne. Husárová zarobila za trinásť rokov v profitenise 1,5 milióna dolárov.
Jubileum chce osláviť na kurte
"Som šťastný človek, že hrám tenis. Práca mi je zábavou. Vždy za to zostanem vďačná rodičom, že mi pomohli v začiatkoch a stále ma podporovali," povedala naša najskúsenejšia fedcupová reprezentantka. V Paríži ju rozveseľoval ročný synovec Nicolas. S bratom Miroslavom a jeho rodinou, ktorá si urobila výlet, strávila najviac času. Miro je prvý, komu do Bratislavy po skončení zápasu, nech je hocikde na zemeguli, esemeskuje výsledok.
"Mám rada deti, sama by som chcela mať dve - tri. Ale s tenisom ešte nechcem prestať, možno o dva či tri roky. A potom sa usadiť. V Bratislave? V Európe? V Austrálii? Viem ja? Šport mi otvoril bránu do sveta, dal mi množstvo priateľov, naučil ma žiť samostatne, bojovať ako o každý fiftín na dvorci a nikdy sa nevzdávať. Na dvorci chcem zostať, aj keď raz zavesím raketu na klinec. Tenis je môj život," uzavrela Husárová.
Tento piatok bude mať Janette 30 rokov. Najradšej by jubileum oslávila víťazným zápasom na parížskej antuke. Znamenalo by to, že vo štvorhre s Martinezovou by už boli vo finále.
Autor: ONDREJ GAJDOŠ, Paríž