Pri pôvodnej stavbe to bolo inak; hoci staviteľ Georg Bähr vyberal najvhodnejšie kamene na svoje dielo, nakoniec bol vždy rád, keď sa jemu a jeho pomocníkom vôbec podarilo dostať ťažké balvany navrch konštrukcie.
"Predtým sa všetky kamene, ktoré sa dostali hore na kupolu, aj zabudovali," vraví Toralf Burkert a niet pochýb, že vie, o čom je reč. Pri rekonštrukcii je zodpovedný za jej najháklivejšiu časť, totiž za kupolu.
Keď ho počujete hovoriť o "jeho" kameňoch, nadobudnete dojem, že preňho sú živé - hoci kým ich použije na stavbu, podrobuje ich stále novým testom a procedúram: musia odolať mrazom, rose, navlhnutiu, teplotným výkyvom, tlakom a dokonca kyselinám. Niežeby ich túžil týrať, ale je jasné, že obnovenú kupolu treba skonštruovať optimálne. Tieto kamene musia totiž niesť plnú hmotnosť masívnej kupoly rovnako vyrovnane v zime aj v lete.
Inžinier Burkert má k dispozícii technické prostriedky, ktoré za Bährových čias ešte neboli známe. Využil napríklad namerané údaje oboch drážďanských meteorologických staníc za posledných 100 rokov, aby simuloval extrémne rozpätia teplôt v klimatickej komore, ktorú sám vyvinul. Takto overil druhy pieskovca, ktoré prichádzali do úvahy ako stavebný materiál, pri predošlých testoch už väčšina druhov neprešla. Zjednodušene sa dá povedať, že z pieskovca neraz ostal len piesok. Jednoducho sa rozdrobil!
Posledným rozhodujúcim faktorom pri výbere bol koeficient pohlcovania vlhkosti, lebo hlavným problémom trvanlivosti kupoly je schopnosť kameňa rýchlo odvádzať zrážky, respektíve odbúravať vlhkosť.
Vo všetkých skúškach obstál jedine pieskovec z neďalekej Posty, ale sám nemôže kupolu udržať pohromade: bolo nutné povolať odborníkov z univerzít v Drážďanoch a Karlsruhe, aby našli ideálnu maltu. Výsledok znie: "Z čisto mineralogického hľadiska vápencový tras, hrubý a jemný piesok a trošku chémie," vysvetľuje Torlaf Burkert a znie to banálne, lenže v skutočnosti je zmes rovnako jedinečná ako celá obnovená stavba - ako celý Ženský kostol v Drážďanoch.
Márta Máriáss (Trefort Ágoston Gimnázium, Budapešť, Maďarsko)
Marianna Szabóné (Révai-Miklós-Gimnázium, Györ, Maďarsko)
Michaela Schmaderer (Carl-Orff-Gymnasium, Unterschleissheim)
Dr. Matthias Hessenauer (Egbert-gymnasium, Muensterschwarzach)