FOTO - THOMAS LEHMANN, SÄCHSISCHE ZEITUNG
Vie to najlepšie, keďže ako hlavný inžinier na plánovanie a testy je zodpovedný za konštrukciu a statiku obnoveného svätostánku. Tým zároveň potvrdzuje, že geniálny výkon barokového majstra Georga Bähra sľubuje rekonštrukciou a obnovou na základe najmodernejších poznatkov dlhodobú stabilitu a odolnosť voči vonkajším vplyvom a poškodeniu.
Nebolo to tak vždy, lebo kostol od počiatku sprevádzali statické a technické problémy. Bähr však odviedol pri plánovaní skvelý odborný výkon, hoci na rozdiel od študovaných konštruktérov Chrámu sv. Petra v Ríme a Katedrály sv. Pavla v Londýne sa pritom mohol spoľahnúť len na svoje bohaté praktické skúsenosti radného tesára a na svoju tvorivosť.
Cieľavedome sa pridŕžal nápadu kamennej kupoly namiesto vtedy obvyklej drevenej konštrukcie, aby jeho dielo prečkalo generácie. Okrem toho chcel minimalizovať riziko požiaru. Kupola, prezývaná "Kamenný zvon", však mala oveľa vyššiu hmotnosť než drevo, čo ho od začiatku nútilo novátorsky riešiť jej rozloženie. Priekopníckou myšlienkou sa ukázalo rozdelenie síl nielen na osem vnútorných pilierov, ale prostredníctvom šestnástich oblúkov, po nemecky nazývaných "Spieramen", až na vonkajšie múry. Vzhľadom na vtedajší stav odborných poznatkov sa mu to však celkom nepodarilo a už v priebehu stavby sa objavili praskliny na múroch, pilieroch a oblúkoch, takže Bähr bol nútený vylepšiť statiku silnými železnými zakotveniami a znížením hmotnosti nadstavca kupoly, tzv. Svetlíka.
Napriek statickým nedostatkom, ktoré sa ukázali neskôr, prečkala budova bez väčších opráv 200 rokov. Až v období 1924 - 1942 si zväčšujúce sa praskliny a presakovanie kupoly vyžiadali rozsiahle bezpečnostné opatrenia. Koncom roka 1944 sa zodpovední pre riziko požiarov počas vojny rozhodli zamurovať okná Ženského kostola. Náhly nástup mrazov vo februári 1945 však prekazil tento zámer, takže sa v noci z 13. na 14. februára počas nešťastne známeho kobercového náletu na Drážďany plamene dostali dovnútra chrámu. Katastrofe sa už nedalo zabrániť. Oheň s teplotami až do 500 - 600 °C zhltol nielen drevené zariadenie a výzdobu kostola, ale poškodil aj pieskovec a stavebné materiály, hlavne na prízemí. Ráno 15. februára prišiel inšpektor pre kostoly Weinert skontrolovať stav vyhorenej budovy a dve hodiny nato nečakane spadol poškodený juhozápadný pilier. Zvyšné stĺpy neuniesli hmotnosť masívnej kupoly, ktorá sa zrútila dovnútra kostola a stiahla so sebou vonkajšie múry. Opraskávanie pieskovca a zmeny na železných nosníkoch vinou nesmiernej horúčavy spôsobili, že konštrukcia nevydržala.
Obnovenie kostola ponúklo statikom a inžinierom príležitosť odstrániť dávno známe slabiny pôvodných projektov. "Naším cieľom bolo zachovať Bährovo dedičstvo čo najpresnejším napodobením za použitia historických stavebných materiálov. Pomocou moderných technológií a najnovších poznatkov sa zároveň mali zlepšiť parametre novopostaveného kostola," povedal Wolfram Jäger a poskytol príklad: "Simulovali sme 100 rokov najrozličnejších poveternostných vplyvov za 500 dní, aby sme otestovali kvalitu pieskovca a jeho odolnosť."
Rozsiahle rešerše výrazne ovplyvnili rekonštrukciu: Odborníci vyvinuli rozličné druhy malty a variovali šírku škár. Podľa miesta použitia vybrali rôznu hrúbku pieskovcov a prácne vypočítali ideálne parametre muriva. Mimoriadnu pozornosť venovali zlepšeniu statiky a rozloženia síl. Oceľový kotviaci prstenec teraz drží kupolu pohromade a odvádza sily smerom von. Vďaka lepšej ochrane proti vlhkosti nebudú vonkajšie múry korodovať a predpínacia kotva v murive Svetlíka zaručuje, že aj samotná špička kostola prežije všetky vrtochy počasia. "Už ju nič nemôže vykývať," hovorí s úsmevom plánovací inžinier Jäger.
Dr. Klára Dobrovičová (Obchodná akadémia, Sereď)
Hiltrud Reichmann (St. Benno-Gymnasium, Drážďany, Nemecko)
Alexandra Olejárová (Gymnázium Jána Papánka, Bratislava)
Steffen Pabst (Julis-Ambrosius-Huellse- Gymnasium, Drážďany)
Učitelia a novinári pred drážďanským Frauenkirche: zľava - Steffen Pabst (učiteľ, Drážďany), Hiltrud Reichmann (učiteľka, Drážďany), Prof. Dr. Wolfram Jäger (Plánovací a projektový úrad pre stavebníctvo, Radebeul), Zuzana Vilikovská (SME), Alexandra Olejárová (učiteľka, Bratislava), Dr. Klára Dobrovičová (učiteľka, Sered).