
Zľava: Dr. Torsten Remus (Krajinský úrad pamiatkovej ochrany, Drážďany), Tamara Bosnic (učiteľka, Ľubľana), Dr. Norbert Hilger (IZOP-Institut), Bernd Kretzschmar (učiteľ, Schwäbisch-Hall), Dr. Jan Lipinsky (IZOP-Institut).
FOTO - THOMAS LEHMANN, SÄCHSISCHE ZEITUNG
Európska únia sa od 1. mája rozšírila o osem stredo- a východoeurópskych krajín. Európsky projekt o životnom prostredí, ktorý pripravila Nemecká spolková nadácia pre životné prostredie (DBU) a Inštitút IZOP, sa usiluje o to, aby vznikla spolupráca medzi nemeckými strednými školami a školami z nových krajín únie, a aby sa rozvinul interkultúrny komunikačný a učebný proces o témach životného prostredia.
V pilotnej fáze projektu (máj - november 2004) sa navzájom navštívia žiaci z vybraných škôl z Nemecka, Maďarska, Slovenska a Slovinska. Ako "praví" novinári budú pracovať na témach životného prostredia a referovať o nich v denníkoch, ktoré na projekte spolupracujú. Na úvod písali články učitelia.
Pedagogický projekt stretnutí zameraných na životné prostredie a médiá sleduje tri ciele.
1. Interkultúrny európsky dialóg, kde by žiaci mali spoznať krajinu a ľudí nových európskych susedov "z prvej ruky", prekonať predsudky, rozvíjať viac vzájomného porozumenia, a týmto spôsobom prispieť k integrácii. Preto bývajú a žijú žiaci počas týždňa návštevy v rodinách jednotlivých hostiteľských partnerských žiakov.
2. Rozvíjať mediálne schopnosti a čítanie. Študenti by v rámci základného mediálno-pedagogického kurzu mali spoznať médium "denník" a mali by sa naučiť kriticky používať noviny, ako aj rozšíriť svoje vedomosti o "novej" Európe a jej členských štátoch.
3. Vzdelávanie v oblasti životného prostredia. Študentov by malo motivovať na to, aby sa zaoberali otázkami, ktoré s ním súvisia a aby pochopili potrebu trvalého rozvoja v Európe.
Počas týždňovej návštevy budú obidve projektové triedy rešeršovať spolu tému dotýkajúcu sa priamo alebo širšie životného prostredia v regióne hostiteľskej školy, na ktorú sa intenzívne pripravovali. Spolu napíšu aj články, ktoré budú uverejnené v projektových novinách oboch partnerských škôl.
Na Európskom projekte o životnom prostredí sa podieľajú:
Nemecká spolková nadácia pre životné prostredie (DBU) a Inštitút IZOP v spolupráci s denníkmi Népszabadság (Maďarsko), Delo (Slovinsko), SME (Slovensko), Süddeutsche Zeitung a Sächsische Zeitung (Nemecko).