Saudskoarabské komando pred budovou so zadržiavanými rukojemníkmi. FOTO - TASR/AFP
Teroristi sú členmi skupiny blízkej al-Káide, ktorá v sobotu vnikla do obytného komplexu v saudskoarabskom Chubáre a zajala takmer 50 ľudí. Keď ich začali postupne popravovať, vniklo do budovy komando a rukojemníkov oslobodilo.
Akcia teroristov a následná protiakcia komanda si vyžiadali najmenej 22 obetí. Boli medzi nimi Američania, miestni občania, ľudia zo západnej Európy aj z ázijských krajín. Pravdepodobne išlo hlavne o zamestnancov ropných spoločností.
Experti na terorizmus hovoria, že útok v Chubáre má ako často predtým, ukázať na slabosť vládnucej rodiny Saudov, ktorá si podľa extrémistov svojimi kontaktmi s Američanmi sama podpísala trest smrti.
To, že si teroristi vyberali medzi moslimskými a nemoslimskými rukojemníkmi, má signalizovať, že únos bol časťou globálneho boja proti "križiakom, ktorí znesväcujú Arabský polostrov".
V tomto prípade sa už k známej motivácii teroristov pridali aj snahy rozkývať aj tak značne precitlivený trh s ropou. Môže to znamenať, že al-Káida, ktorá už dokázala, že vie ovplyvniť nálady španielskych voličov, vie spôsobiť chaos aj v ťažobnom priemysle.
Al-Káida neútočila na samotné ropné zariadenia, lebo prístup k nim je oveľa komplikovanejší ako k obytným budovám. Technicky tak ťažbu neohrozila, trhy rovnako ako zahraniční zamestnanci ropných spoločností však znervózneli.
Saudská kráľovská rodina síce do bezpečnosti ropných zariadení investovala podľa časopisu Jane's Intelligence Review za posledné dva roky 750 miliónov dolárov, ale nemôže zaručiť, že teroristi neudrú aj na ťažobné zariadenia. Experti naznačujú, že veľmi zraniteľný je hlavne úsek spájajúci kráľovstvo s Bahrajnom.
Za jeden z najpravdepodobnejších cieľov ho označil aj britský denník Times. Ten napísal, že prípravy na "spektakulárny útok" v Saudskej Arábii sú v poslednej fáze. Teoristi by mali útočiť na diplomatické zastúpenia, sídla zahraničných firiem či obytné komplexy - teda na klasické "mäkké ciele".
"Prísť v Saudskej Arábii ozbrojený na miesto, kde žijú cudzinci a urobiť tam masaker, nie je problém," hovorí Hassan Talíb z egyptského Centra pre strategické štúdie. Podľa neho je to, že si teroristi vyberajú mäkké ciele, prejavom ich slabosti. Faktom však je, že aj takéto akcie sú "efektívne" a prinajmenšom udržujú všetkých v napätí.
Navyše, v Saudskej Arábii prebieha podľa expertov boj o vplyv medzi korunným princom Abdalláhom a ministrom vnútra princom Nayefom. Nayef podľa všetkého hrá dvojitú hru a nie je k extrémistom zďaleka taký nekompromisný ako predstiera. "Ľuďom o chvíľu začne prekážať, že extrémisti majú rovnako ako vládnuca rodina korene vo wahábizme," tvrdí expert na islamské hnutia Abdel Lahím.