Sedemnásť zdravotne postihnutých športovcov súťažilo v sobotu na prvých majstrovstvách Slovenska v špeciálnej gymnastike v Nitre. "Nadväzujeme na hnutie špeciálnych olympiád a paralympiád. Naším cieľom je aktivizovať deti do športu. Mnohé z nich už dosahujú dobré výsledky na medzinárodných súťažiach. Deti sú rozdelené podľa výkonu, veku a pravidlá súťaže sú prispôsobené športovej a modernej gymnastike," hovorí riaditeľka majstrovstiev Emília Billíková. Jej dcéra Gizka (na snímke) vyniká medzi postihnutými športovkyňami a vo výkonoch sa vyrovnáva zdravým gymnastkám. Štyri zlaté medaily si doniesla zo svetových letných špeciálnych olympijských hier v Dubline za švihadlo, stuhu, loptu a viacboj. FOTO - AUTORKA
Osemročný David súťažil v Nitre na prvých majstrovstvách Slovenska v gymnastike zdravotne postihnutých. "Nevedel som si predstaviť, čo to znamená mať postihnuté dieťa. Keď sme ho čakali, vyšetrenie ukázalo, že bude mať Downov syndróm alebo ťažký srdcový defekt. Narodil sa s oboma diagnózami a lekári mu nedávali veľkú nádej na život. Niektorí nám vyčítali, prečo si ho vtedy manželka nedala vziať," hovorí Davidov otec Henrich Rácz, ktorý patril k organizátorom sobotňajších majstrovstiev. David mal vážne problémy s dýchaním. Zachránila ho vyše osemhodinová operácia srdca. Po troch týždňoch prekonal ďalšiu vážnu operáciu obličky. "Takáto životná udalosť ma zmenila. Mám iný vzťah k životu i k peniazom," tvrdí Henrich.
Davidko sa dostal z najhoršieho a teraz prežíva bezproblémové obdobie. Pomohlo mu, že chodí do školy medzi zdravé deti. Navštevuje integrovanú triedu vo Výčapoch-Opatovciach. Cez prestávky behá po iných triedach, komunikuje so staršími spolužiakmi. Zdravé deti sa mu venujú a pomáhajú mu. David chodí pravidelne na špeciálnu gymnastiku, ktorú organizuje spoločnosť Arabeska. Doma sa potom teší, ako sa mu po dlhom trénovaní podarí urobiť povedzme kotrmelec či šnúru. "Niektorí ľudia sa pozerajú na deti s Downovým syndrómom ako na životnú prehru. Obávajú sa, čo na to povedia tí druhí. Ja som nikdy nemal predsudky. Milujem syna takého, aký je," povedal Henrich Rácz.
Podľa Emílie Billíkovej z Arabesky, združenia zameranom na špeciálnu gymnastiku, šport a tanec mentálne postihnutých, šport rozvíja fyzické a duševné schopnosti týchto detí. Mnohé z nich sa výkonmi porovnávajú so zdravými rovesníkmi.