Ak budú odbory chcieť ovplyvniť vládu, budú si to musieť vydobyť

BRATISLAVA - Odborári už nebudú mať taký vplyv na zákony ako doteraz. Vláda schválila novelu kompetenčného zákona, v ktorom ruší tripartitu - povinné schôdzky jej zástupcov s odborármi a zamestnávateľmi. Politologička Darina Malová hovorí, že odborári ..

Keď zákon o tripartite prestane platiť, okrúhle stoly už nebudú.

FOTO - ARCHÍV SME

BRATISLAVA - Odborári už nebudú mať taký vplyv na zákony ako doteraz. Vláda schválila novelu kompetenčného zákona, v ktorom ruší tripartitu - povinné schôdzky jej zástupcov s odborármi a zamestnávateľmi. Politologička Darina Malová hovorí, že odborári budú mať ťažší prístup k ministrom a oslabí sa ich vplyv.

Odborári mali od roku 1999 výsadné postavenie, pretože vláda s nimi musela rokovať a zaoberať sa ich pripomienkami. Ak parlament zmení zákon, odbory sa stanú len jej poradným orgánom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Od vlády by bolo čestnejšie, keby zrušila zákon bez náhrady. To, čo sa ukazuje, nemá nič spoločné so sociálnym dialógom. Poradné orgány sú predsa riadené rozhodnutiami vlády," hovorí prezident Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor.

Malová si nie je istá, či sa nespokojným odborárom podarí zorganizovať väčší nátlak na parlament, aby zákon nezmenil. "Najväčší problém slovenských odborov je, že nie sú schopní zorganizovať akciu, ktorá by mala výraznejší vplyv na rozhodovanie vlády. Ukázali to posledné štyri roky. Pozícia odborov sa tým veľmi oslabila."

Saktor sa poklesu vplyvu odborov nebojí. "My sme to už zažili. Pán Mečiar v roku 1997 vyprovokoval podobnú situáciu, hoci vtedy nebol zákon. My sme odišli z tripartity a rok a pol sme sa do nej nevrátili," hovorí. "Istým spôsobom nám to pomohlo ako východisko pred voľbami v roku 1998."

SkryťVypnúť reklamu

Kým v západoeurópskych krajinách sa odbory organizovali zospodu, dlho a postupne získavali privilegované postavenie, u nás dostali výsadnú pozíciu v roku 1990, keď bol prakticky jediným zamestnávateľom štát. Podľa Malovej to spôsobilo, že za 14 rokov zanedbali vlastnú reštrukturalizáciu a modernizáciu.

"Odbory majú značný majetok, fungovanie jednotlivých odborových zväzov je finančne zabezpečené a tým jednotlivé odborové zväzy venovali málo pozornosti meniacim sa podmienkam na pracovnom trhu," hovorí Malová. V zahraničí odbory podľa nej poskytujú právne poradenstvo, sociálne poradenstvo a ďalšie služby týkajúce sa pracovných vzťahov, ale slovenské odbory nedokázali zachytiť trend.

Zrušením zákona o tripartite sa Slovensko bude viac podobať tradičným liberálnym ekonomikám. "Keď odbory budú chcieť ovplyvňovať vládu, budú si musieť vplyv vydobyť, zaslúžiť. Pri terajšej situácii v odboroch však také možnosti nevidím," hovorí Malová.

SkryťVypnúť reklamu

(rf)

Mesiarik: Odbory by mali reformovať myslenie

Bývalý odborársky predák, neskôr poslanec SOP a dnes dôchodca Marián Mesiarik si myslí, že odbory sú dosť silné a môžu robiť nátlakové akcie. Vláda si podľa neho neuvedomuje, že zrušením zákona o tripartite ide do rizika, lebo je lepšie mať partnera za stolom ako partnera na ulici, ktorý bude robiť problémy. "Som veľmi prekvapený, lebo v podstate to bola táto vláda, ktorá zákon v minulom volebnom období schválila," hovorí.

Odbory by však podľa Mesiarika mali zmeniť svoje myslenie. "Ak sa stiahnu do ulity a budú iba hundrať v zasadačkách, stratia vplyv. Predáci by si však mali dávať pozor na vyhlásenia. Ani dôveryhodnosť občanov k odborom nie je taká, ako by mala byť, takže niekde je chyba."

SkryťVypnúť reklamu

Politologička Darina Malová hovorí, že hlavnou náplňou práce odborárov je vyjednávanie miezd. Do istej miery mali vplyv na výšku minimálnej mzdy. "Teraz na celoštátnej úrovni možnosť ovplyvňovať výšku minimálnej mzdy prostredníctvom rokovaní s vládou a reprezentantmi zamestnávateľov môžu stratiť."

Práca odborových organizácií sa u nás veľmi líši podľa toho, kto je vlastníkom podniku. Napríklad Volkswagen je nemecká firma a odbory v nej majú vplyvné postavenie. To isté platí o podnikoch, kde je rakúska, prípadne francúzska účasť. V podnikoch, kde sú mimoeurópski investori, je postavenie odborov omnoho slabšie. To isté platí pre menšie podniky, ktoré vlastnia Slováci. (rf)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 812
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 652
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 740
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 691
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 672
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 260
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 197
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 292
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu