Nitrianska radnica si v období alergií objednala hasičov, aby vodou postriekali topole. Vlhkosť má zabrániť lietaniu ich semien. Hasiči striekali topole doteraz jedenásťkrát a vystriekali vyše 60-tisíc litrov vody. Včera zasahovali v okolí škôl Janka Kráľa a na Zobore. Podľa vedúceho odboru komunálnych činností Pavla Jakubčina je v Nitre asi stovka lokalít, v ktorých sa nachádza niekoľko desiatok topoľov. "Chumáče vytvárajú koberec, ktorý je po zapálení horľavý, a lietajú po celom meste. Napriek tomu nie som zástancom výrubu. Nie je to ideálna drevina do mesta, ale v chotári je užitočná," hovorí. (bej) FOTO PRE SME - MARIÁN MAKŠI
BRATISLAVA - Na liečbu alergie by si pacienti nemali priplácať ani po reforme zdravotníctva. Tá má rozdeliť diagnózy na také, ktorých liečba bude platená z verejného poistenia a na také, ktorých liečbu si budú pacienti čiastočne platiť sami.
Na Slovensku sa dnes lieči u alergológov 530-tisíc pacientov.
Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Alexandra Novotná hovorí, že "alergie, astma, atopický ekzém, senná nádcha sú nad čiarou", to znamená, že sa na ich liečbu nebude priplácať.
"Ide o civilizačné, chronické choroby, títo pacienti by mali byť priorizovaní," povedala. Poisťovňa by mala plne hradiť aj diagnostikovanie alergie, teda vyšetrenia, akými alergiami pacient trpí.
Alergologička Klára Kossárová z bratislavskej polikliniky na Šustekovej ulici si myslí, že priplácanie by mnohých alergikov odradilo a ich stav by sa zhoršoval až do astmy alebo potravinovej alergie. "Alergik na brezu by o chvíľu nemohol zjesť jablko, alebo by opuchol pri čistení zemiakov," povedala.
Kossárová hovorí, že preventívna liečba alergie je najúčinnejšia u malých detí, kde zmenou imunitnej odpovede na alergén "môžeme vyliečiť 30 - 40 percent detí do puberty". Problém je v tom, že do ambulancií často prichádzajú dospelí ľudia, ktorí majú už neraz viac alergií. "Až nevieme, ktorú skôr liečiť."
Dnes sú alergici ako chronickí pacienti oslobodení od 20-korunového poplatku za návštevu ambulancie, po reforme o túto výhodu prídu. Navyše, platiť u lekára majú podľa reformy už deti od jedného roka.
Novotná tvrdí, že ministerstvo chce odstrániť zložitý systém výnimiek z poplatkov. V pripravovanom návrhu "sociálnej medicíny určí spôsob, ako tieto náklady kompenzovať priamo pacientovi".
Na lieky na alergie si treba väčšinou priplácať, ale podľa Novotnej je v každej skupine liekov jedno generikum, za ktoré pacient dopláca minimum alebo vôbec nie. Ak napríklad užívate Claritine, Loratadin či Flonidan, v tejto skupine je najmenší doplatok na Rinolan (20 korún), ak užívate Zyrtec či Zodac, najmenší doplatok je na Alerid (19,50 Sk). (haj)