BRATISLAVA - Trestne stíhaný opozičný poslanec Gabriel Karlin svojím hlasovaním minulý týždeň prispel k tomu, že reformné zdravotnícke zákony tesne prešli do druhého čítania. Niektorí poslanci sa otvorene čudovali, kde sa v ňom takýto postoj pred rozhodovaním súdu objavil. Zo šiestich návrhov zákonov podporil tri.
"Povedal mi, že sa pomýlil, čo je zas pri troch zákonoch podivné," povedal Ľubomír Lintner, ktorý mu v mene ANO chcel poďakovať.
Gyula Bárdos z SMK nechcel rozvádzať myšlienku, či Karlinovo hlasovanie nejako nesúvisí s jeho problémami so spravodlivosťou: "Z mojej strany stačí povedať no comment." (rp)
BRATISLAVA - Poslanec HZDS Gabriel Karlin zatiaľ stále čaká na začiatok súdneho pojednávania za prijímanie úplatku. Polícia tvrdí, že ho prichytila pri čine, Karlin to odmieta. Obžaloba už bola podaná.
Po niekoľkých mesiacoch vo vyšetrovacej väzbe sa v marci vrátil do parlamentu. Sám vtedy tvrdil, že ho poslanci "prijali úplne normálne", hoci očakával niečo iné.
Len tesne sa Karlin vyhol hlasovaniu o vyslovení nedôvery ministrovi financií Ivanovi Miklošovi, ale v budúcnosti sa môže stať, že môže hlasovať napríklad o vyslovení nedôvery ministrovi vnútra či spravodlivosti. Do kompetencií týchto rezortov pritom jeho prípad spadá.
Politici pripúšťajú, že je to paradoxné, ale momentálny právny stav to umožňuje. Kým nie je poslanec právoplatne odsúdený, má všetky práva ako každý iný. "Je to naozaj veľmi citlivá záležitosť, ale žiaľ, to sú veci, ktoré môže zhodnotiť len volič," hovorí predseda mandátového a imunitného výboru Ľubomír Lintner z ANO.
"Samozrejme je to etický a morálny problém, ale prezumpcia neviny sa jednoducho nedá obísť," pridáva sa Robert Kaliňák zo Smeru. Uvažovať o dočasnej strate mandátu do rozhodnutia súdu nepovažuje šťastné.
Gyula Bárdos z SMK priznáva, že "nie je celkom v poriadku", že podľa súčasného právneho stavu má Karlin všetky práva poslanca. "Viem si predstaviť, že sa to bude riešiť formou zmeny zákona," povedal, hoci zatiaľ sa o tom nehovorilo a nevie, či by bola medzi poslancami vôľa na zmenu ústavy.
Ústavný právnik Peter Kresák vidí jedinú prijateľnú možnosť, ako zabrániť trestne stíhaným poslancom naďalej pracovať do rozsudku súdu v parlamente. "Teoreticky si viem predstaviť, že by v takomto prípade kvalifikovanou väčšinou rozhodovalo plénum," vraví. Príkladom, kde to tak funguje, je Kongres v USA. "Dokonca môže neakceptovať mandát poslanca," dodáva Kresák.
Pri tvorbe ústavy sa nedá počítať so všetkým. "Nikde na svete nikomu nenapadne, že by sa poslanec, ktorý by bol prichytený pri trestnom čine, mohol dostať do parlamentu," vyhlásil Kresák. Naša ústava sa v tomto od zahraničných veľmi nelíši, "akurát tá morálka spoločnosti a jednotlivcov je iná".
Lintner si myslí, že na podobné riešenie je na Slovensku cesta zatiaľ zarúbaná. Kaliňák upozorňuje na možnú zneužiteľnosť voči nepohodlným poslancom.
ROMAN PATAJ