Starosta Pohronského Ruskova sa bojí, že žiariče môže spoza zhrdzavených dverí niekto ukradnúť. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA - Úrad verejného zdravotníctva robil v Pohronskom Ruskove každý rok kontroly. Hlavný odborník úradu pre kontrolu žiarenia Peter Gaál SME povedal, že jadrové žiariče sú v cukrovare od roku 1989, keď ich tam doviezli z Tesly Liberec. Cukrovar ich používal ako hladinomery.
Dva žiariče sú céziové a tri kobaltové. Používali ich ešte v roku 1998, odvtedy ležia v sklade. "Boli dané do debny." Podľa Gaála by bolo lepšie, keby sa zlikvidovali, štát nemá povinnosť to zaplatiť a súkromný majiteľ tvrdí, že nemá peniaze. "Je to drahé."
Likvidácia jedného žiariča dnes stojí asi 120-tisíc, ešte pred pár rokmi to bolo 40-tisíc korún. Zákon nikomu likvidáciu neprikazuje. "Nie je to dobré, niekto sa môže dostať do toho krytu, ľudia sú nezodpovední," myslí si Gaál. "Keď my nájdeme žiarič a jeho majiteľ nie je známy, zneškodnenie prepláca fond na likvidáciu jadrovo-energetických zariadení. Keby si štát povedal, že chce mať Slovensko bez rádioaktivity, našli by sa na to peniaze."
Keď jeden žiarič v roku 1999 niekto ukradol aj s ďalšími materiálmi, ostatné premiestnili do budovy bez okien. Na dverách je oznam, pozor - nebezpečné žiarenie.
"Za to vám nikto nedá ani korunu," odpovedal Gaál na otázku, či by sa so žiaričmi nedalo nelegálne obchodovať. Priznal však, že rádioaktívna látka sa dá zneužiť v kombinácii s výbušninou. "Išli sme tam aj preto, že pred zasadaním NATO našli výbušninu. Teraz niekto hovorí, že je tu voľne pohodený rádioaktívny materiál, tak sme to išli skontrolovať." Látka by podľa neho mohla kontaminovať veľké plochy, veľa ľudí.
Teroristi si podľa neho kúpia žiariče aj oficiálne. Napríklad založia firmu, ktorá splní všetky podmienky, a dostanú povolenie. "Je to ako so zbraňami." Pri spomínaných žiaričoch by si podľa Gaála nemohli byť istí ani tým, či nie je pre nich samých nebezpečný.
V sobotu televízia JOJ odvysielala reportáž, že žiariče sú voľne pohodené v schátranej budove a dá sa k nim dostať. Gaál s kolegami a políciou ešte v ten večer vyrazili na miesto a zistili, že objekt je chránený tak, ako bežne. Radiácia bola vyššia ako býva iba na jednom mieste, pracovníci ústavu si to zatiaľ nevedia vysvetliť. Bližšie informácie budú mať dnes.
Na Slovensku sa objavia rádioaktívne žiariče v kontajneroch alebo kontaminované predmety najmä v železnom šrote asi 10- až 20-krát do roka. (mož)