Kto má vlastne porobiť s rádioaktívnymi žiaričmi poriadok? Starosta Nagy sa ich už dva roky snaží zbaviť, márne. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Asi 12-hektárový oplotený areál stráži muž so psom. Obec na vlastné náklady stráži žiariče, ktoré jej nepatria.
Starosta Pohronského Ruskova Ľudovít Nagy má obavu, že žiariče môže zo skladu so zhrdzavenými plechovými dverami s visacím zámkom niekto ukradnúť. Pri neodbornej manipulácii hrozí ožiarenie, dôsledkom ktorého môže nastať i smrť. Je presvedčený, že objekt nie je strážený dostatočne a bojí sa, že o žiariče by mohli mať záujem teroristi. Políciu požiadal, aby zosilnila hliadkovú službu okolo cukrovaru a dvere skladu nechal zatarasiť dvoma panelmi.
"Taký žiarič spojený s rozbuškou by zamoril celé okolie a možno by sa mohol použiť na výrobu 'špinavej' bomby," bojí sa starosta. Odvoláva sa aj na vlaňajšiu kontrolnú správu Štátneho zdravotného ústavu v Nitre. "Ďalšie skladovanie žiaričov je vysokorizikové najmä pre možnosť odcudzenia," píše sa v nej. Jeden zo žiaričov už niekto pred piatimi rokmi ukradol.
Budova cukrovaru od roku 2002 patrí obci. Nagy sa už takmer dva roky snaží žiaričov zbaviť a tvrdí, že podľa Krajského súdu v Bratislave je za ne zodpovedný likvidátor Pohronského cukrovaru Štefan Finta. "Žiariče sú naše nešťastie. Likvidátorovi som napísal už niekoľko listov, aby ich nechal presunúť do nejakého špeciálneho skladu alebo dal zlikvidovať. Ani mi neodpovedal," hovorí starosta. S Fintom sa nám za dva dni nepodarilo spojiť.
Košickej firme by za likvidáciu žiaričov musela obec zaplatiť 600-tisíc korún. Za jednu z možných ciest Nagy považuje aj ich uskladnenie v Mochovciach. Tvrdí, že o probléme vie už aj ministerstvo pôdohospodárstva.
Problém nespadá pod právomoci Úradu jadrového dozoru. Mojmír Šeliga z úradu hovorí, že evidujú iba obaly z ochudobneného uránu, v ktorých žiariče sú.
DANIEL VRAŽDA