Firmy sa previnili napríklad tým, že zamestnali cudzincov bez povolení úradu práce, vyplácali zamestnancom mzdy nižšie než minimálne, nepreplácali firme, ktorá zadávala prácu fyzickým osobám, a zamestnávala ich tak načierno.
Podľa hovorkyne ministerstva práce a sociálnych vecí Kataríny Prejdovej zákon o kontrole neumožňuje uviesť mená zamestnávateľov, ktorí porušili predpisy.
Päť firiem, ktoré hrubo prekročili predpisy, pôsobí vo výrobe textilu, kovaní a stavebníctva. Štvrťmiliónovú pokutu úrad vymeral aj výrobcovi odevov a plastových doplnkov, ktorý prekročil zákony niekoľkokrát. Zamestnancom nedal písomné oznámenie o zrušení pracovného pomeru v stanovenej lehote a nedal im ani ďalšie písomnosti týkajúce sa zániku pracovného pomeru. Úradom nenahlásil, že nezamestnáva ľudí so zmenenou pracovnou schopnosťou, a neodviedol za to peniaze do štátnej pokladnice. Firma tiež nevyplácala zamestnancom mzdy v dohodnutých termínoch.
Celkom 120 000 korún zaplatí demolačná firma za to, že 27 zamestnancom pracujúcim v trojsmennom a nepretržitom režime stanovila štyridsaťhodinovú týždennú pracovnú dobu, i keď v takom režime môžu pracovať iba 37,5 hodiny týždenne. Zamestnancom firma tiež neplatila nadčasy, niektorým nezaplatila včas.
Za dojednanie mzdy nižšej než povoľuje minimálna tarifa dostala iná stavebná firma pokutu 150 000 korún.
Sedemdesiat tisíc korún stálo jedného výrobcu odevov zamestnávanie cudziniek, ktoré nenahlásil príslušnému úradu práce.
Vlani udelili úrady práce pokuty za 22 miliónov korún. V tretine z 10 500 kontrolovaných podnikov zistili pracovníci rôzne pochybenia, pokutu dostalo 1500 zamestnávateľov.