Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje, že z celkového počtu až 75 percent fajčiarov pochádza z rozvíjajúcich sa krajín. „Ľudia, ktorí žijú v chudobe, oveľa častejšie konzumujú tabak ako tí, ktorí majú vyšší príjem,“ zdôraznil hlavný hygienik SR Ivan Rovný. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie fajčí na svete približne 1,3 miliardy ľudí.
Rovný uviedol, že proti fajčeniu treba zaviesť razantné opatrenia. „Treba znížiť ponuku tabakových výrobkov,“ vyhlásil. Podľa neho s tým súvisí aj obmedzenie pašovania a predaja cigariet. Na druhej strane treba znížiť aj dopyt. „To sa dá cenovými opatreniami, informovaním spotrebiteľov, požiadavkami na balenie a označovanie tabakových výrobkov,“ uviedol Rovný. Zároveň dodal, že je potrebné tiež vzdelávanie a reklama.
Podľa Rovného ročne na svete na následky fajčenia umierajú štyri milióny ľudí. V 20. storočí zomrelo pod vplyvom fajčenia 100 miliónov ľudí, v 21. storočí, ak sa nezmení trend, ich zomrie jedna miliarda. V chudobných komunitách fajčí podľa Rovného 70 percent mužov a 60 percent žien. V tehotenstve fajčí v celosvetovom priemere 34 percent žien. „U nás evidujeme 17 percentnú mieru fajčenia počas tehotenstva,“ uviedol Rovný. Zo stredoškolákov podľa prieskumov podlieha fajčeniu 67 percent študentov.