Druhy dovolenky:
1. Dovolenka za kalendárny rok alebo jej pomerná časť
Zamestnancovi vzniká nárok na dovolenku za kalendárny rok, ak počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku. Ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka, patrí mu pomerná časť dovolenky, za každý kalendárny mesiac jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.
2. Dovolenka za odpracované dni
Ak zamestnanec nevykonával v kalendárnom roku u zamestnávateľa prácu aspoň šesťdesiat dní, patrí mu dovolenka za odpracované dni za každých 22 odpracovaných dní v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok (pri výmere štyri týždne 1,5 dňa dovolenky a pri výmere päť týždňov 2 dni dovolenky za každých 22 odpracovaných dní).
3. Dodatková dovolenka
Zamestnanec, ktorý pracuje po celý kalendárny rok pod zemou pri ťažbe nerastov alebo pri razení tunelov a štôlní a zamestnanec, ktorý vykonáva práce zvlášť ťažké alebo zdraviu škodlivé ( napr. pracoviská s infekčnými materiálmi, ionizujúcim žiarením, pri obsluhe duševne chorých, v tropických oblastiach...), má nárok na dodatkovú dovolenku v dĺžke jedného týždňa.
4. Ďalšia dovolenka
Zamestnancovi s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom na obdobie celého kalendárneho roka, prípadne zamestnancovi, ktorého práca podstatne závisí od poveternostných vplyvov, patrí za každý týždeň dovolenky čerpanej v obdobní s nižšou potrebou práce ďalšia dovolenka v trvaní dvoch dní. (Celková výmera ďalšej dovolenky nesmie u zamestnanca presiahnuť týždeň). Nárok na dlhšiu ako základnú výmeru dovolenky je zamestnanec povinný preukázať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom uplatňuje nárok na dlhšiu dovolenku. Ak tak neurobí, nárok na dlhšiu dovolenku za ten kalendárny rok mu zaniká. (Zamestnávateľ nie je povinný na to zamestnanca upozorňovať, alebo zabezpečovať miesto neho potrebné podklady.)
Koľko môžete čerpať?
Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne Zamestnancovi, ktorý do konca roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku, patrí dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov Dovolenka učiteľov vrátane riaditeľov škôl a ich zástupcov, učiteľov materských škôl vrátane riaditeľov a zástupcov, majstrov odbornej výchovy a vychovávateľov je osem týždňov v kalendárnom roku.
Čo sa vám započítava?
Do času trvania pracovného pomeru pre nárok na dovolenku sa po 18. roku veku započítava čas:
trvalej starostlivosti o dieťa do troch rokov, výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej, alebo štátnej služby, úspešne skončeného štúdia, (vrátane časti štúdia na strednej škole po 18. roku veku) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry, doktorandského štúdia, členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah, osobnej starostlivosti o blízku osobu, prevažne alebo úplne bezvládnu, alebo dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov, po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok, (stačí ak bol poberateľom čiastočného invalidného dôchodku) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie voči zamestnancovi zastavené, alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby
Ak uvedené obdobia spadajú do času trvania pracovného pomeru, nezapočítavajú sa, ak sa navzájom kryjú, započítavajú sa len raz. (Napr., ak žena starajúca sa o dieťa do troch rokov zároveň úspešne ukončila štúdium na vysokej škole).