Daniela Hantuchová v miešanej štvorhre s Austrálčanom Toddom Woodbridgeom na grandslamovom turnaji v Paríži.
FOTO SME - ONDREJ GAJDOŠ
Slovenská tenistka DANIELA HANTUCHOVÁ (21 r.) vyhrala v sobotu na parížskej antuke v miešanej štvorhre po boku Austrálčana Todda Woodbridgea zápas 1. kola nad švajčiarsko-českým párom Casanovová - Suk 7:6 (5), 6:4 a s Janette Husárovou, ktorá hrá vo štvorhre so Španielkou Martinezovou, zostali posledným zástupcami slovenského tenisu na Roland Garros. Hantuchová hrá v mixe so špičkovým svetovým deblistom 33-ročným Woodbridgeom prvý raz v kariére. Na dvorci sa výborne dopĺňali, prekypovali elánom a sálala z nich veľká pohoda, čo u Daniely v poslednom čase nie je veru samozrejmosť. Sydneyčan Woodbridge je so 74 turnajovými titulmi najúspešnejším aktívnym hráčom vo štvorhre, na medzinárodných majstrovstvách Francúzska hral prvý raz v roku 1978, keď mala Hantuchová päť rokov. Austrálčan triumfoval na Roland Garros dva razy: vo štvorhre mužov so svojím bývalým partnerom Woodfordom (2000) a v mixe so Španielkou Sanchezovou-Vicariovou (1992).
O štvorhre s mužmi
V kariére ste v miešanej štvorhre vystriedali už niekoľko partnerov. Ako ste sa našli s Woodbridgeom?
"Náhoda. Pôvodne som tu mala hrať so Švédom Björkmannom, tak ako v januári v Austrálii, ale Jonas sa rozhodol, že v nahustenom programe miešanú štvorhru tentoraz vynechá. Oslovila som teda jeho spoluhráča v debli Woodbridgea a hoci som tomu veľkú šancu nedávala, Todd súhlasil. Hrať s ním je pre mňa veľký zážitok."
Na dvorci často komunikujete. Aký je Woodbridge spoluhráč?
"Mám šťastie na dobrých tenisových partnerov. Todd má obrovské skúsenosti a prednosti, ktoré vie uplatniť vo štvorhre - servis, volej. Pozná súperov, vie poradiť. Po každej výmene si hovoríme, čo sme urobili dobre, či zle a povieme si, čo budeme hrať po ďalšom servise. Po jeho boku sa mi hrá uvoľnene, bavíme sa na dvorci, mám z tenisu radosť. Necítim žiadny tlak, hrám si svoju hru. Hm, keby som toto dokázala preniesť do dvojhry, hneď by to so mnou vyzeralo lepšie."
Poznali ste Todda už predtým?
"Len z kurtov. A z televízie. Pamätám si, že ako malá som doma pozerala grandslamové finále, kde v debli často hral. On sám mi pripomenul zápas vo Wimbledone 2001, keď sme hrali proti sebe v 2. kole miešanej štvorhry. Ja som nastúpila s Čechom Friedlom, Woodbridge mal za spoluhráčku krajanku Stubbsovú. Prvý set sme prehrali hladko 0:6, ale potom akýmsi zázrakom sme vývoj obrátili a súboj sme vyhrali. Todd ma v Paríži povzbudzuje, aby som hrala tak agresívne ako vtedy na wimbledonskej tráve. Dodáva mi sebavedomie."
Spomeniete si aj na predchádzajúcich spoluhráčov v miešanej štvorhre?
"S Leošom Friedlom sme sa vo Wimbledone 2001 dali dokopy tak, že on i ja sme hrali mix prvý raz. Nevedeli sme, čo od toho môžeme čakať. Brali sme to ako zábavu a nečakane sme vyhrali celý turnaj. V nasledujúcom roku som už v Melbourne nastúpila po boku Kevina Ullyetta zo Zimbabwe s veľkými nádejami, mala som už čosi za sebou a aj partner je vo štvorhre veľmi dobrý - má zlatú ruku. Skončilo sa to ďalším triumfom. S Björkmannom sa nám už tak nedarilo, možno to spôsobil aj ťažký žreb. No a v Hopmanovom pohári v Perthe som si zahrala aj s Karolom Kučerom a Dominikom Hrbatým."
Aj tohto roku hráte na Roland Garros trojboj - po vypadnutí v 1. kole dvojhry s Japonkou Asagoeovou ste nastúpili aj vo štvorhre žien s Ruskou Safinovou, kde bolo konečnou zastávkou 2. kolo, a zostala ešte miešaná štvorhra. Čím vás láka mix?
"Považujem ho už za prípravu na Wimbledon, často sa hrá systém servis - volej. A každé víťazstvo mi pomôže posilniť si sebadôveru. Je tu možnosť vyskúšať si tvrdé mužské výmeny, hoci Cyril Suk v sobotu neservoval extrémne rýchlo. No takí bratia Bryanovci, tí vystrelia loptičku až dvestokilometrovou rýchlosťou. Vtedy nemá žena na príjme žiadnu šancu. Vo štvorhre so Safinovou sme hrali nevyrovnane, raz dobre, potom však zle. Na Wimbledon by som si chcela nájsť inú spoluhráčku, aby sme sa zohrali už na turnajoch predtým."
O trénerovi, o prehrách
Slovenský tenis v Paríži už druhý rok po sebe veľa vody nenamútil, žiadny z vás sa nedostal v singli do tretieho kola. Ako sa pozeráte na túto štatistiku?
"Mrzí ma, ako sme dopadli. Aj ja mám na tom podiel, proti Asagoeovej som hrala vyložene zle. Snažila som sa na prehru rýchlo zabudnúť a koncentrovať sa na ďalšie zápasy. Chcela by som v súťaži zostať čo najdlhšie."
Na Roland Garros je aj tohto roku veľa prekvapení, dvojhry sa už hrajú bez svetových jednotiek i obhajcov titulov.
"Vôbec ma to neudivuje. Sama som prežívala, aký je to pocit nastúpiť v pozícii favoritky. Antuka je pomalý povrch, výmeny bývajú dlhé a pri vyrovnanosti širšej svetovej špičky sú výsledky nevyspytateľné."
Vlani ste zažili pokles formy, vo svetovom rebríčku ste z 5. miesta klesli ku koncu roka na 19. priečku. Na jeseň ste sa rozišli s anglickým trénerom Nigelom Searsom, skúšali ste spoluprácu s Američanom Haroldom Solomonom. Čo zavážilo, že ste sa opäť vrátili k Searsovi? Ako to staronový kouč prijal?
"Harold Solomon je úplne iná mentalita, povahovo sme si nevyhovovali. Ide o skúseného trénera, aj od neho som sa snažila niečo naučiť. Nemali sme žiadnu zmluvu. Na začiatku sme si povedali, že to skúsime a uvidíme, čo ďalej. Vo februári tohto roku sme sa rozišli. Mala som pocit, že Nigel bol rád, keď som sa vrátila. Do ďalšej spolupráce sme sa pustili s novým elánom. Povedali sme si veci, ktoré sme urobili zle, a už by sme ich nemali opakovať. Poznáme sa veľmi dobre a vraveli sme si, že bolo by škoda, to nedotiahnuť tam, kam máme obaja namierené: na absolútny vrchol. Verím v jeho kvality a on verí v moje. Dúfam, že jedného dňa sa nám to podarí."
Za jeden z dôvodov poklesu výkonnosti ste uviedli aj vašu tvrdohlavosť, že ste nepočúvali rady ľudí, ktorí vám chceli dobre.
"Mala som na mysli trénera Searsa, nie vždy som počúvala jeho pokyny. Inokedy mi dobre radili rodičia. Beriem to ako zbieranie skúseností, treba sa z nich poučiť."
Na začiatku tejto sezóny ste vymenili raketu - namiesto babolatky hráte teraz s yonexkou. Neverili ste už rakete, s ktorou ste postúpili do TOP 5 vo svete?
"S babolatkou mi to pekne letelo, ale občas príliš rýchlo a nepresne. S novou raketou mám lepšiu kontrolu loptičky. Nie je to pre mňa až taká veľká zmena, s yonexkou som hrala už ako juniorka. Takže som sa vrátila k bývalej rakete."
V najúspešnejšom roku 2002 ste hrali turnaje na najsledovanejších kurtoch, patrili ste do úzkej tenisovej elity. Ako znášate prehry, vypadnutie v prvých kolách, prepad v rebríčku?
"Prehry ma trápia, no neberiem ich tragicky. V noci spím dobre a snažím sa v tréningu pracovať naplno, aby som znova stúpala nahor. Viem, že to je dlhá cesta a mala by som byť trpezlivejšia."
Vlani ste sa na turnaji Roland Garros stali objektom záujmu novinárov aj pre nízku hmotnosť, na každej tlačovke ste dostávali otázky o vašich stravovacích zvykoch.
"Uf, chvalabohu, už je to za mnou. Už mám od tých otázok pokoj. S hmotnosťou som v norme, na dvorci sa opäť cítim výborne, v tréningu hrám svoj tenis - len to preniesť do zápasov. Všetko teraz záleží na mojej hlave."
O živote v Paríži
Čo ste za týždeň v hlavnom meste Francúzska stihli vidieť?
"Najviac času trávim v hoteli a na kurtoch, veľa som toho v Paríži nevidela. Pravdupovediac, po prehre v prvom kole dvojhry som ani nemala chuť vybehnúť do mesta. Dala som prednosť tréningu, aby som sa zlepšila."
Na turnajoch vás zvykla sprevádzať mama, teraz chýba. Príde za vami na zvyšné dni?
"Mama bola som mnou na minulých turnajoch, trochu si chcela oddýchnuť. Do Paríža zrejme už nepríde. Iba ak by som hrala finále mixa."
Popri tenisovej kariére ste ukončili štúdium na gymnáziu. Nerozmýšľali ste o vysokej škole?
"Rozmýšľala som o univerzite, ale teraz sa chcem stopercentne venovať tenisu. Ktovie, možno sa po kariére k štúdiu ešte vrátim."
Okrem angličtiny sa dorozumiete aj po nemecky a taliansky. Nepustíte sa aj do francúzštiny?
"Pustím. Mám z toho dobrý pocit, keď sa viem porozprávať s ľuďmi v krajine, kde hrám. Pred pár týždňami som konverzovala na turnaji v Ríme. Dúfam, že kým budem hrať tenis, zvládnem aj francúzštinu a Paríž mi bude ešte bližší."
Minulý týždeň sledoval v hľadisku Roland Garros tenis aj slovenský hokejista Žigmund Pálffy. Vymenoval tri hráčky, ktoré mu boli najsympatickejšie - Hantuchová, Nagyová, Šarapovová. Poznáte sa so Žigom?
"Len z videnia, prehodili sme zopár slov. Počas grandslamového turnaja nemám veľa času rozprávať sa s ľudmi, s ktorými by som chcela, ktorí mi fandia. Je tu dosť Slovákov, no zväčša to končí len pri pozdravoch a treba ísť na zápas, na tréning."
Autor: ONDREJ GAJDOŠ, Paríž