PARÍŽ / MOSKVA - Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) vysiela niekoľko dní pred svojím stretnutím v Bejrúte signály naznačujúce, že by mohla výrazne zvýšiť produkciu, aby dosiahla zníženie cien ropy. Dodatočné dodávky ropy ponúklo aj Rusko, ceny by však museli ostať na rovnakej úrovni.
Podľa prezidenta kartelu, Purnoma Yusgiantora z Indonézie, bude kartel na svojom štvrtkovom stretnutí v Bejrúte prerokovávať niekoľko možností. V súčasnosti už existujú len malé pochybnosti o rozhodnutí kartelu, zvýšiť úroveň dodávok ropy na trh. Súčasný produkčný strop kartelu OPEC je na úrovni 23,5 milióna barelov denne, avšak jeho súčasná produkcia sa odhaduje až na 26 miliónov barelov denne, keď väčšina členov už produkuje maximálne možné množstvo.
Podľa Yusgiantora by mohol OPEC zvýšiť svoju produkčnú kvótu o 2 až 2,3 milióna barelov, čo je možnosť, ktorú už spotrebitelia a trhy posúdili za nedostatočnú.
Ak však zostanú ceny ropy na vysokej úrovni, zvýšiť produkciu je ochotné Rusko. "Ak ceny zostanú na vysokých úrovniach, zvýšime produkciu a export. Ak ceny opäť poklesnú, nebudeme vytvárať umelé prekážky pre ekonomický rast znižovaním exportu," povedal v sobotu ruský minister financií Alexej Kudrin. Kudrinove komentáre prichádzajú tri dni po tom, čo prezident Vladimir Putin uviedol, že Rusko by malo zvýšiť exportnú kapacitu a kritizoval predstaviteľov pre zaostávanie pri výstavbe nových ropovodov.
Experti sa obávajú, že vysoké ceny čierneho zlata by mohli ochromiť ekonomický rast, avšak Rusko, ktoré je v súčasnosti druhým najväčším exportérom, nemôže dodať na trh viac zásob, kým sa nevystavajú nové ropovody. Ruská produkcia ropy stúpla od roku 1999 o 50 percent na 9 miliónov barelov denne.
Za vysoké, ale nie kritické považuje ceny ropy a ropných produktov aj Európska komisia. Nebude však zatiaľ umelo cenu znižovať vyskladnením núdzových zásob ropy a ropných výrobkov na trh.
(sita, tc)