BRATISLAVA - Založiť firmu a vstúpiť do podnikania trvá v slovenských podmienkach stále dlhšie ako v najvyspelejších ekonomikách. Kým slovenský podnikateľ na to, aby si založil spoločnosť, potrebuje v priemere 52 dní, v Kanade na to stačia tri dni. Vyplýva to z údajov Svetovej banky, ktoré zhrnula v správe o podnikateľskom prostredí.
Hoci čas potrebný na vstup do podnikania na Slovensku sa oproti roku 2001 skrátil z 89 dní, podnikatelia čelia stále viacerým prekážkam.
Dlhé trvanie založenia podniku môže podľa niektorých odborníkov odrádzať od podnikania. Jednoduchosť je dôležitá najmä pre malých podnikateľov - živnostníkov. "Čím je systém zložitejší, tým je ťažšie ľudí nahovoriť na podnikanie, keďže založenie živnosti je jedným zo spôsobov, ako znižovať nezamestnanosť," upozorňuje ekonomický analytik Robert Prega z Tatra banky.
Podnikanie sťažuje aj malá flexibilita na trhu práce. Podľa údajov Svetovej banky je ochrana slovenského zamestnanca pred prepustením jednou z najprísnejších. Index nepružnosti systému prepúšťania zo zamestnania v prípade Slovenska je jeden z najvyšších v porovnaní s okolitými štátmi. "Treba však povedať, že situáciu už v mnohom uľahčil nový Zákonník práce a po novom patríme k jedným z najliberálnejších," pripomína Prega.
Podnikateľské prostredie pomáha ozdraviť aj fungujúci inštitút konkurzu. Na Slovensku trvá konkurzné konanie bežne aj päť rokov, zatiaľ čo v iných vyspelých ekonomikách sa majetok skrachovaného podniku vysporiada do dvoch rokov. V susednom Poľsku sa väčšina konkurzov skončí ešte skôr, ako je priemer krajín OECD, naopak najdlhšie sa spory ťahajú v Česku - viac ako deväť rokov.