Pavel Kandráč si po počiatočných pochybnostiach vydobyl u politikov aj aktivistov rešpekt.
FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Prvý slovenský ombudsman Pavel Kandráč pôsobenie svojho úradu v uplynulom roku opäť pochválil. Ani poslanci ho výraznejšie nekritizujú.
"Činnosť kancelárie považujeme za úspešnú vďaka množstvu ďakovných listov, odstránených súdnych prieťahov, nečinností orgánov verejnej správy," píše Kandráč v správe pre parlament.
So žiadosťou o pomoc sa na verejného ochrancu práv obrátilo niekoľko tisícok ľudí, ale dvom tretinám z nich úrad nemohol pomôcť, lebo na to nemal právomoci.
"Ombudsman má veľmi málo kompetencií," priznáva poslanec Róbert Madej zo Smeru. Ombudsman môže úrady len vyzvať, aby zmenili svoje rozhodnutie alebo podať žiadosť na prokuratúru.
"Myslím si, že robia dobrú robotu," chváli Kandráčov úrad Jozef Heriban z ANO. Je členom výboru pre ľudské práva, ktorý ombudsmanovu činnosť sleduje. Jediný problém vidí v tom, že úrad nemôže zaplatiť kvalitných právnikov. "Niektoré miesta preto nemali dlhší čas obsadené."
Člen ústavnoprávneho výboru Gábor Gál z SMK pripomína, že ombudsman u nás nemá tradíciu. Stáva sa mu, že ľuďom poradí, aby sa so svojím problémom obrátili na ombudsmana a tí mu nedôverujú. "Možno nemá dosť mediálneho priestoru, alebo sa nevie táto inštitúcia predať," povedal Gál.
Pred niekoľkými týždňami uplynuli dva roky od začiatku pôsobenia ombudsmana na Slovensku.
Na verejného ochrancu práv sa môže obrátiť každý, kto sa domnieva, že orgán verejnej správy konaním, rozhodnutím alebo nečinnosťou porušil jeho základné práva a slobody. Nemožno sa na neho obracať so spormi medzi občanmi navzájom.
(rp)
Ako hodnotí svoju činnosť úrad ombudsmana
* Urýchlil viac ako 200 súdnych konaní, v ktorých občania namietali prieťahy.
* Urýchlil niekoľko desiatok konaní na orgánoch samosprávy a štátnej správy, v ktorých občania namietali nečinnosť.
* Urýchlil rozhodnutia o priznaní dávok sociálnej pomoci, priznaní podpory v nezamestnanosti, či primeraného hmotného zabezpečenia v starobe.
* Postúpil podnety, v ktorých dospel k podozreniu zo spáchania trestnej činnosti Generálnej prokuratúre na ďalšie konania.
Mimovládne organizácie boli spočiatku proti Kandráčovej voľbe, dnes ho berú vážne
BRATISLAVA - Občiansky aktivista Vladimír Pirošík bol po zvolení Pavla Kandráča za ombudsmana, podobne ako väčšina mimovládnych organizácií, skeptický.
Aktivisti netajili svoju podporu právnikovi Jánovi Hrubalovi, ktorý mal bohaté skúsenosti s ochranou ľudských práv.
Parlament však po rôznych zákulisných hrách zvolil za verejného ochrancu práv Pavla Kandráča - člena a kandidáta HZDS. Kandráč sa ako právnik špecializoval na trestné právo.
Po dvoch rokoch činnosti úradu je však Pirošík pomerne spokojný. "Za veľkého nezáujmu vlády a politikov sa mu podarilo na zelenej lúke vybudovať relatívne lacnú a efektívnu inštitúciu," hovorí o Kandráčovi. Oceňuje, že sa podarilo zvýšiť rozpočet úradu a tak vytvoriť tím šikovných právnikov. "Znižuje sa čas na vybavenie žiadosti," chváli Pirošík.
Za najväčšie prekvapenie označil Pirošík účinnú pomoc úradu občanom, ktorí majú problémy na súdoch. "Výborní sú v tom, že efektívne pomáhajú odstraňovať súdne prieťahy," tvrdí. Úrad nepodnietil disciplinárne konanie voči konkrétnemu sudcovi - zatiaľ vraj stačilo na problém upozorniť predsedov súdov.
Prípadov, keď ombudsman konal z vlastnej iniciatívy, je však asi len 1 percento. Ako prípad, kedy by mohol byť úrad ombudsmana aktívnejší, spomenul Pirošík vyvlastňovanie majetku občanov.
(rp)