h trápi "náročná ekonomická situácia, obavy o udržanie zamestnania a veľký stres z konkurencie, ktorá môže ohroziť ich miesto".
Na tento strach sa nabaľujú ďalšie problémy a vyvolávajú depresie a úvahy o samovraždách. "Čoraz častejšie prichádzajú ľudia v hraničnej situácii, ktorí sú už jednou nohou v chorobe a musíme ich poslať do nemocnice k psychiatrovi," hovorí Mardiaková.
Bezplatné služby psychológov z centra využilo minulý rok viac ako 15-tisíc klientov. Podľa riaditeľa centra Ivana Valkoviča potrebovali dlhodobú pomoc najmä ľudia, ktorých trápia osobné problémy, teda traumy z detstva spôsobené správaním rodičov a učiteľov.
Druhou veľkou skupinou sú ľudia, ktorí potrebujú radu v partnerskom vzťahu. Častým problémom býva odcudzenie, napríklad ak jeden partner pracuje v zahraničí, ale aj strata zamestnania či naopak vorkoholizmus.
Veľa problémov spôsobujú aj rozdielne predstavy o životnom štýle, ktorý sa za posledných 15 rokov výrazne zmenil. "Dnešná žena bojuje o to, aby sa muž podieľal na chode spoločnej domácnosti," hovorí psychologička Jolana Kusá.
Mladé rodiny sa podľa Kusej pomaly menia z hierarchických na partnerské a problém sa vyskytne, keď majú rozdielne zvyky z pôvodnej rodiny. "Muži, ktorí prichádzajú z patriarchálnych rodín, veria, že by to mohlo fungovať ako u rodičov. Niekedy je to naopak, muž chce viac chodiť spoločne von, ale dievčina je konzervatívnejšia, chce byť doma, prať, variť."
Centrá radia ľuďom, ktorí si chcú osvojiť dieťa z domova, novinkou je príprava detí na medzinárodnú adopciu. Doteraz bol záujem najmä o deti od 2 do 6 rokov, ktorých minulý rok odišlo do zahraničia 36.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ