Oficiálna časť rokovania v Redute nie je pre mnohých delegátov tá najpodstatnejšia. Dôležité sú pre nich skôr rozhovory na chodbách. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Stovky zahraničných poslancov cez víkend zaplnili centrum Bratislavy. V programe mali celodenné rokovania piatich rôznych výborov. Sami poslanci však priznávajú, že v prípade Parlamentného zhromaždenia NATO je často dôležitejšie to, čo sa deje mimo oficiálnej časti. Tak to bolo aj v Bratislave.
Na chodbách v Redute, v bare hotela Carlton alebo pri cigarete pred vstupom do rokovacích miestností sa získavajú nové kontakty, vznikajú nové politické iniciatívy a spojenectvá.
Poslanci: Stretnutia sú skvelé
"Hovoríme spolu oveľa otvorenejšie. Pre nás je napríklad jednoduchšie ovplyvňovať napríklad amerických kongresmanov, pretože sú prístupnejší než vláda," tvrdí turecký poslanec Ali Dincer, ktorý sedí sám vo fajčiarskej miestnosti v Redute. Zapaľoval jednu cigaretu od druhej, akoby čakal, kto si prisadne.
Pre poslancov sú kľúčové najmä kontakty, ktoré na zasadnutiach získajú. "S týmito ľuďmi sa poznáme roky. Mám tu napríklad priateľov socialistov. V Nemecku by som sa s nimi nebavil," povedal SME poslanec opozičnej konzervatívnej CDU Karl Lamers, ktorý vo foyeri v Carltone oddychuje pred návratom do rokovacej sály.
"Môžeme si vymieňať názory. Európania tak môžu lepšie rozumieť Američanom a naopak. Na takýchto stretnutiach cítime, že sme spojenci," hovorí americký demokratický kongresman John Tanner.
"Takéto kontakty sú skvelá vec," súhlasí holandský poslanec Jos van Gennip. "Keď napríklad Bush naraz obmedzil import európskej ocele, môžem zavolať kongresmanom Tannerovi či Paulovi Gillmorovi a oni mi vysvetlia, že nič také hrozné sa nedeje a za chvíľu to opadne," povedal van Gennip.
Hoci slovenskí zástupcovia majú nevýhodu v tom, že sú noví, ich skúsenejší kolegovia ich chvália: "Niekedy sú oveľa informovanejší. Sú ochotní učiť sa a ich angličtina je oveľa lepšia v porovnaní s delegátmi zo západnej Európy," povedal van Gennip. "Pomáhame im zorientovať sa. Zoznamujeme ich s americkými kongresmanmi a tak," dodáva Turek Dincer.
"Je to taká veľká rodinná organizácia, založená na priateľskej spolupráci," všimla si členka našej delegácie a poslankyňa za HZDS Diana Dubovská. "Získavate takto priateľov a ľudí v prospech Slovenska, a keď treba, zastúpia vás v ich národnom parlamente." Ďalší slovenský poslanec Iván Farkás niektorých poslancov napríklad pozval na večeru.
NATO oslovila aj jadrová loby
Slovenskí politici sa často zapájali aj do oficiálnej diskusie. "Je nás tu cítiť," hovoril vedúci našej delegácie Jozef Banáš. Pred vojenským výborom vystúpil napríklad minister obrany Juraj Liška s prejavom o bezpečnostných prioritách Slovenska a euroatlantických vzťahoch. Podľa viacerých poslancov bol Liškov prejav pomerne vágny, a navyše nevedel dostatočne reagovať na otázky.
Vo vedeckom výbore mal zase v sobotu ráno hlavné slovo poslanec HZDS Tibor Mikuš. Pred zahraničnými poslancami obhajoval dostavbu jadrovej elektrárne Mochovce a pokračovanie prevádzky elektrární v Jaslovských Bohuniciach. Za pomoci stoviek grafov na veľkoplošnej obrazovke dokazoval, že obidve elektrárne sú bezpečné ako ostatné vo vyspelom svete.
Po skončení prednášky sa ozval slabý potlesk a prvé kritické otázky od britského a nemeckého poslanca. "Pamätám si, že aj Rusi mi kedysi hovorili, že Černobyľ je bezpečný," povedal lord Jopling, bielovlasý poslanec britského parlamentu.
Po chodbách Reduty sa prechádzali aj bývalý minister obrany Ivan Šimko či bývalý poslanec za SDĽ Ľubomír Andrássy, ale obidvaja len s visačkou pozorovateľa. "Veď ma aj chceli poslať na balkón," povedal Šimko s úsmevom. O prejave jeho nástupcu Lišku povedal: "Ja by som mal iný. A napísal by som si ho sám."
Všetci zahraniční delegáti diplomaticky chválili bratislavských organizátorov. Len Nemca Lamersa trochu znepokojili správy o nájdených bombách. "To sa nám ešte nestalo. Jeden môj kolega dokonca ostal v Nemecku, pretože podľa neho to tu bolo nebezpečné."
Spokojný bol aj americký veľvyslanec na Slovensku Ronald Weiser, ktorý mal v sobotu v ekonomickom výbore vlastný prejav: "Ukázali ste, že organizovanie podobných akcií vám skutočne ide. Len jednu vec ste pokazili - na piatok ste objednali zlé počasie."