Ústavný zákon má zabrániť, aby poslanci uprednostňovali svoje súkromné záujmy pred verejnými. Kovarčík napríklad kritizoval, že majetkové priznania budú musieť po novom podávať aj neplnoleté deti či manželka verejného funkcionára.
"Ako vysvetlíte občanom, že poslanec Národnej rady bude môcť zarábať státisíce korún mesačne," pýtal sa Kovarčík. Narážal na to, že poslanec už bude môcť mať aj vedľajší príjem napríklad starostu či poslanca samosprávy.
Podľa Gyulu Bárdosa z SMK občan takéto veci veľmi dobre vníma a môže to politikom "zrátať" vo voľbách. "Občan tiež vníma, kto hlasoval za ústavný zákon a kto hľadá výhovorky, prečo nehlasoval za," poznamenal.
Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií bude môcť uložiť poslancovi trest len so súhlasom trojpätinovej väčšiny poslancov a nie nadpolovičnej, ako sa snažil presadiť minister spravodlivosti Lipšic. Spolupredkladateľ zákona Jirko Malchárek z ANO však nesúhlasí s názorom, že zákon bude ťažko vykonateľný.
Bárdos si myslí, že zákon je krokom vpred. Pripomenul, že SMK bola aj za Lipšicovu prísnejšiu verziu.
Poslanec Smeru Dušan Čaplovič povedal, že jeho strana zákon podporila, lebo poslanci by mali prijať tvrdý zákon voči sebe a nielen voči občanom. (sp)