Schuster upokojoval Rakúšanov

Kým prezident Rudolf Schuster nevidí dostavbu Mochoviec reálne, jeho nasledovník si myslí opakBRATISLAVA - Dosluhujúci prezident Rudolf Schuster sa nezhoduje so svojím nástupcom Ivanom Gašparovičom v otázke dostavby jadrovej elektrárne v Mochovciach.

Schuster vo štvrtok na summite stredoeurópskych prezidentov rakúskemu prezidentovi Thomasovi Klestilovi aj novozvolenému prezidentovi Heinzovi Fischerovi povedal, že Slovensko dodrží svoj záväzok o odstavení Jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice a že dostavba dvoch blokov jadrovej elektrárne v Mochovciach je iniciatívou ministra hospodárstva Pavla Ruska bez podpory koalície.

V ten istý deň Ivan Gašparovič povedal, že je za dobudovanie Mochoviec a že by bol rád, keby elektráreň v Bohuniciach nezavreli. Vie však, že Slovensko podpísalo medzinárodnú zmluvu o odstavení elektrárne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Minister Rusko včera povedal, že z hľadiska postojov k jadrovým elektrárňam je výmena prezidentov pozitívnym krokom. "Evidentne sa budúci prezident zastáva záujmov Slovenska jednoznačnejšie ako ten súčasný. Je mi to ľúto, ale musím to konštatovať," povedal Rusko. Podľa neoficiálnych predbežných rozhovorov je presvedčený, že vláda odsúhlasí dostavbu Mochoviec.

Vládni politici zatiaľ jeho zámer neodmietli a chystajú sa o ňom hovoriť na koaličnej rade. "Nevnášajú do rozhodovania politikum, ale len ekonomickú výhodnosť a tam som si istý, že ich číslami presvedčíme," verí Rusko.

Hovorca prezidenta Schustera Ján Füle povedal, že prezident na stretnutí s rakúskym partnerom vychádzal z medzinárodných záväzkov Slovenska. "Nenapadlo mu, že by sme podpísali niečo, čo nemyslíme vážne," povedal Füle. Pri vysvetľovaní situácie okolo Mochoviec prezident podľa Füleho vychádzal zo všeobecne známych informácií a keďže celú problematiku dlhodobo sleduje, vie, že Slovensku chýba veľký investor a že zámer dostavať Mochovce nemôže byť len vecou "vyhlásenia jedného politika".

SkryťVypnúť reklamu

Susedné Rakúsko, kde sa po Ruskovom výroku o dostavbe Mochovie rozpútala búrka reakcií, sa po vyhlásení prezidenta Schustera mierne upokojilo.

Analytik Centra pre európsku politiku Peter Zsapka hovorí, že v prípade Bohuníc nemá Slovensko priestor na zmenu, kým pri dostavbe Mochoviec "nás únia nemôže regulovať". Zsapka však naznačil, že Rakúsko môže využiť nepriame nástroje na zmenu prípadného rozhodnutia.

Rusko je pripravený na diskusiu a neobáva sa, že by nás Rakúšania "chceli kdekoľvek tlačiť". Podľa ministra zostane Rakúsko v únii so svojím postojom "vo výraznej menšine". (sp)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 918
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 485
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 443
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 358
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 364
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 896
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 563
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 217
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu