Na námestí pred budovou Reduty dokončujú "integračný kopček", ktorý sa odvoláva na tradíciu korunovačného kopčeka. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
V zrekonštruovanej budove Reduty, ktorá sa stane počas rokovania najlepšie stráženým objektom na Slovensku, sa stretnú zástupcovia parlamentov členských krajín NATO s delegátmi 20 pridružených krajín a niekoľkých medzinárodných inštitúcií.
Okrem predsedu PZ NATO Douga Bereutera pricestuje aj generálny tajomník Aliancie Jaap de Hoop Scheffer a s prejavom vystúpi aj generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Mohamed El Baradei.
Zasadnutia NATO sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia. "Mali sme spravodajské informácie, ktoré hovorili o istých veľmi všeobecných podozreniach o rozmiestnení výbušnín. Všetko sme to preverovali, ale nebolo to založené na realite," povedal pre SME minister vnútra Vladimír Palko.
Policajti sledujú pohyb ľudí, ktorých považujú za extrémistov, spolupracujú aj s okolitými krajinami. Legálna demonštrácia na Námestí slobody, ktorá je od Reduty značne vzdialená, je nahlásená na sobotu, ohlasovatelia hovoria až o 10-tisícoch demonštrantov. Palko povedal, že ich očakáva oveľa menej.
Šéf slovenskej delegácie poslanec Jozef Banáš hovorí, že hlavnými témami budú situácia v Iraku, Afganistane či na Balkáne, vzťah Európskej únie k NATO a USA. "Zhromaždenie je výnimočné tým, že sa prvýkrát koná v krajine, ktorá je krátko v Aliancii," povedal Banáš. Podľa neho je pre Slovensko pridelenie organizácie zhromaždenia prejavom dôvery a zlepšuje imidž krajiny.
Slovensko vyčlenilo na prípravu zasadnutia 42 miliónov korún zo štátneho rozpočtu. "Celá suma pravdepodobne nebude vyčerpaná," povedal Miroslav Šarišský, riaditeľ odboru komunikácie Národnej rady. Hovorí, že sa akreditovalo asi 300 novinárov.
Parlamentné zhromaždenie NATO v číslach
* mobilné laboratórium na kontrolu chemických látok
* asi 200 delegátov
* asi 400-členný sprievod
* asi 300 akreditovaných novinárov
* tri bezpečnostné zóny v Bratislave
* asi 1000 policajtov
* asi 3000 policajtov v zálohe
* policajní ťažkoodenci
* 4 obrnené transportéry
* 100 vojakov
* kukláči
* ostreľovači
* tri vrtuľníky
* šesť vodných striekačiek
* šesť obrnených
transportérov.
Rozdiel medzi Parlamentným zhromaždením NATO a summitom NATO
Parlamentné zhromaždenie sa koná dvakrát do roka - na jar a v jeseni. Stretávajú sa zástupcovia parlamentov členských, asociovaných a pozorovateľských krajín NATO, spolu 46 krajín. Dohromady má zhromaždenie vyše 300 členov, nikdy sa nestretávajú všetci, je na individuálnom rozhodnutí, kto príde.
Najväčšia delegácia je z USA, tvorí ju 18 členov Senátu a 18 členov Snemovne reprezentantov. Počet členov je odvodený od počtu obyvateľov. Slovensko zastupujú šéf delegácie Jozef Banáš a poslanci Robert Kaliňák, Petra Masácová, Diana Dubovská a Ivan Farkaš.
Prijaté správy na PZ NATO majú váhu poradného hlasu pri rozhodovaní na summitoch NATO.
Summit NATO sa koná spravidla raz ročne. Je to stretnutie najvyšších predstaviteľov exekutívy členských krajín Aliancie, teda predsedov vlád, prípadne prezidentov, ministrov zahraničných vecí a obrany. Na summite sa zúčastňuje 26 štátov, niekedy i Rusko alebo iné pozvané krajiny. (rk)