Najnovšie jeho obhajca presvedčil Najvyšší súd USA k nezvyklému rozhodnutiu. Súd popravu opäť odložil a povolil Nelsonovi, aby sa znovu proti rozsudku odvolal, napísala BBC. Smrtiaca injekcia by totiž podľa bývalého narkomana Nelsona bola pre jeho zničené žily "protiústavne krutá".
Desiatky Američanov v celách smrti dostali do rúk ďalší argument v boji o predĺženie života. Nazýva sa "neprípustnosť trápenia pred skonaním".
Nelson kedysi zastrelil a olúpil nového partnera svojej expriateľky. Už minulý rok ho delili od popravy len tri hodiny. Najvyšší súd mu v poslednej chvíli, pár minút po tom, čo zjedol svoje posledné jedlo, udelil odklad.
Nelsonov prípad je len pokračovaním dlhoročnej odbornej debaty o humánnosti amerických popráv.
Pred rokom 2002 sa Nelsonovi darilo odolávať elektrickému kreslu. To v štáte Alabama v roku 2002 nahradila smrtiaca injekcia. Zmenu alabamská justícia zdôvodnila ako "pokrok".
Smrtiaca injekcia sa dnes používa v 37 štátoch USA. V štátoch, ktoré stále používajú elektrické kreslo, sa diskutuje o jeho vyradení. Niektorí experti postrehli, že môže spôsobiť požiar, či ešte pred smrťou popáliť odsúdenca. Štát Nebraska na základe týchto argumentov iniciatívne zmenil technológiu smrtiacej stoličky. Namiesto štyroch šľahov elektriny čaká odsúdencov len jedna neprerušená 15-sekundová dávka. Stále silnejú hlasy za nahradenie kresla smrtiacou injekciou. Práve neprerušený elektrický prúd totiž už spôsobil nechcené upálenie popravovaných.
V Nebraske čaká na proces a pravdepodobný trest smrti muž, ktorý vraždil v roku 2002 v miestnej banke. Aj jeho právnik sa chystá oprieť svoju žiadosť o odklad o tvrdenie, že nebraské elektrické kreslo je pre jeho klienta nehumánnym nástrojom popravy. Po najnovšom rozhodnutí Najvyššieho súdu v prípade veterána popráv Nelsona má väčšiu šancu na úspech.
ZUZANA V. OČENÁŠOVÁ