Prezidenta by nabudúce podľa vlády nevolilo spoločné zasadanie snemovne a Senátu, ale voliči v priamom dvojkolovom hlasovaní. O zavedení priamej voľby prezidenta sa v Čechách hovorí už dlho. Úvahy na túto tému posilnili aj minuloročné voľby prezidenta, keď Václava Klausa zvolili až na tretí pokus. "Hlavnou výhodou priamej voľby je, že je vždy niekto zvolený," tvrdí politológ Bohumil Doležal.
S priamou voľbou prezidenta v podstate súhlasia aj dve opozičné strany ODS a komunisti. Politici koalície a ODS sa však nezhodnú na tom, ako by malo vyzerať druhé kolo.
Podľa vlády by prezidenta volili rovnako, ako českých senátorov a ako je prezident volený na Slovensku. Ak by niektorý z kandidátov už v prvom kole nezískal viac ako 50 percent hlasov, do druhého kola by postúpili dvaja najúspešnejší.
ODS chce, aby boli voľby buď jednokolové a prezidentom sa stal ten, kto získa najviac hlasov, alebo aby do druhého kola postúpili všetci kandidáti, ktorí by získali určité percento hlasov. V tomto prípade by si voliči asi aj v druhom kole vyberali medzi viac ako dvomi kandidátmi.
"Systém jednoduchého druhého kola vedie k boju všetkých proti niekomu," tvrdí súčasný prezident a dlhoročný predseda ODS Václav Klaus. Práve s týmto totiž majú ODS aj Klaus osobne dostatok skúseností.
"Je to typický problém strany, ktorá vyvoláva vášne a má veľa rozhodných prívržencov, ale aj veľa rovnako rozhodných odporcov," hovorí Doležal. V druhom kole sa potom stáva, že sa všetci odporcovia spoja proti jednému kandidátovi a ten voľby prehrá, aj keď v prvom kole ešte viedol. Na Slovensku je to prípad Vladimíra Mečiara.
Súčasťou zmeny volebného zákona by mala byť menšia úprava pravidiel prepočítavania získaných hlasov na mandáty v snemovni. Ďalšou zmenou by malo byť zavedenie takzvaného "kĺzavého mandátu", čo tiež odpovedá slovenskej praxi. To znamená, že by poslanec, ktorý by nastúpil do funkcie ministra, dočasne stratil svoj mandát. Namiesto neho by do parlamentu nastúpil náhradník.
Koalícia tiež uvažuje o tom, že by ľudia namiesto tradičného piatka a soboty volili iba jeden deň. Naopak by zostala zachovaná päťpercentná hranica nutná na vstup do snemovne.
Zmena volebného systému však znamená zmenu ústavy a musí ju podporiť aspoň 120 poslancov z 200-člennej snemovne a tri pätiny prítomných senátorov. Vládna koalícia však má v snemovni iba 101 poslancov, takže sa bez podpory opozície neobíde.
PETER MORVAY